Wybierz region

Wybierz miasto

  Zatwierdzili herb powiatu

  Autor: KF

  2001-06-30, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Radni powiatu grodziskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu herbu i flagi powiatu. Komisja heraldyczna działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowała projekt autorstwa Jerzego ...

  Radni powiatu grodziskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu herbu i flagi powiatu. Komisja heraldyczna działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie zaopiniowała projekt autorstwa Jerzego Bąka.
  Przypomnijmy, że przyjęty projekt wzbudził spore kontrowersje, wyrażane m.in. przez autorów kontrpropozycji. Podnosili oni, że uszczerbiony orzeł to w heraldyce symbol hańby, a lipa jest kojarzona z czymś niestałym. Na te odniesienia grodziszczanie są szczególnie uczuleni, zważywszy na pogmatwane losy powiatu, który był w 1932 roku ze względów politycznych zlikwidowany.

  Radni odrzucili taką argumentację. W uzasadnieniu do uchwały czytamy: Wyrażamy przekonanie, że zaproponowany herb i flaga podkreślą wspólnotę mieszkańców, łączące ich więzi oraz będą dobrze identyfikowały powiat grodziski. W zamyśle autora zatwierdzonego herbu, każdy z pięciu liści lipy symbolizuje jedną z gmin powiatu. Uszczerbiony orzeł zapożyczony jest z herbu województwa Wielkopolskiego.

  Orzeł i gałązka lipy są umieszczone na czerwonym polu. Flaga powiatu posiada ten sam motyw na płachcie czerwonej, a ogon flagi jest ścięty w czerwono-biało-żółte pasy.

  Liczba pasów odpowiada liczbie gmin w powiecie. Zgodnie z uchwałą flagę podnosić będzie się na lub przed budynkami stanowiącymi siedzibę urzędową albo miejsce obrad Rady Powiatu Grodziskiego w czasie sesji, organów powiatu bądź jednostek tworzących administrację zespoloną - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)