18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości w Opocznie

Andrzej Wdowski
Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kolegiacie św. Bartłomieja jutro (22 stycznia) o godz. 12 rozpoczną się uroczystości powiatowo-gminne w Opocznie związane z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, zainicjowane przez posła Roberta Telusa. Po nabożeństwie delegacje złożą wiązanki i zapalą znicze w miejscu straceń powstańców styczniowych przy ul. Partyzantów/róg Piotrkowskiej.

Do udziału w uroczystości zapraszają współorganizatorzy opoczyńskich obchodów starosta opoczyński Jan Wieruszewski, burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomasz Łuczkowski.

W związku ze zbliżającą się 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego przypominamy miejsca związane z tym wydarzeniem na terenie Opoczna.


- Pomnik ku czci powstańców przy ul. Piotrkowskiej. W miejscu gdzie przecinał się gościniec piotrkowski (dziś ul. Piotrkowska) ustawiono pal drewniany, przy którym rozstrzeliwano schwytanych powstańców. Po przeciwnej stronie skrzyżowania znajdowała się drewniana karczma. Tradycja ustna podaje, że właśnie w tej karczmie patrol rosyjski schwytał dwóch powstańców, których rozstrzelano przy palu. Zastrzelony został m.in. Kołupajewski, schwytany k. Skórkowic. W nocy, ktoś doprawił w górnej części pala poprzeczkę i tak powstał krzyż- symbol bohaterstwa i cierpienia. W maju i czerwcu młodzież i dorośli zbierali się pod tym krzyżem i przy blasku świec śpiewali pieśni religijne. Obecnie na tym miejscu znajduje się pomnik ku czci powstańców styczniowych wykonany z szyny kolejowej i głazów narzutowych. Na nim znajduje się napis „Miejsce egzekucji Powstańców Styczniowych w latach 1863-1864. Rodacy". Pomnik powstał w 1990 r.


- Izba pamięci w piwnicach biblioteki. W Opocznie znajdowało się więzienie, w którym trzymano osoby podejrzane o udział w powstaniu i tak np. 11 lutego 1863 r. znajdowało się w nim 10 osób, które zostały ujęte przez włościan lub wskutek ich doniesienia. Więźniów trzymano w piwnicach „domu Esterki" (o tym więzieniu wspomina Stefan Żeromski w powieści „Wierna rzeka"). Gdy powstańcy opanowali Opoczno uwolnili przetrzymywanych tam ludzi. Po wycofaniu się powstańców z Opoczna władze carskie ponownie zainstalowały tam więzienie. Wspomina o nim powstaniec z partii Józefowicza i Kajetana Kuczewskiego (który strzałem w serce odebrał sobie życie w Skórkowicach) Stefan Domaradzki, który przesiedział w nim 8 miesięcy (po staraniach rodziny jako niepełnoletni został zwolniony i oddany pod nadzór policji). Wiadomo, że więzieni tam byli m.in. powstańcy z partii Józefowicza, schwytani w lasach skórnickich - Ruszkiewicz, Kołupajewski, Klemens Głuski, Kotonowicz, Ludgard Prewosty.



- Budynek przy ul. Szpitalnej. Przekazy ustne mówią, że w budynku na ul. Szpitalnej mieściło się więzienie gdzie przetrzymywano ludzi podejrzanych o udział w powstaniu lub o sprzyjaniu walce narodowowyzwoleńczej. W budynku tym podobno znajdowała się cela śmierci z hakiem u sufitu.






- Cmentarz przy ul. Moniuszki. Na cmentarzu w Opocznie spoczywają powstańcy- Ignacy Węglewski, Franciszek Wawnikiewicz, Tomasz Skarżyński i Franciszek Budzyński.

W niedzielę (20 stycznia) w pięciu gminach powiatu opoczyńskiego – Białaczów, Drzewica, Paradyż, Poświętne oraz Żarnów odprawione zostały uroczyste msze święte w intencji Ojczyzny, po których nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek w miejscach naznaczonych powstańczą walką 1863 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto