Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Klub Turystyczny PTTK w Koninie zapoczątkował w 1984 roku tradycję corocznych rajdów rowerowych po wschodniej Wielkopolsce. Przez 25 lat do grona współorganizatorów dołączały Oddziały PTTK w Słupcy, we Wrześni, a od kilku lat Tureckie Towarzystwo Turystyczne.

W 2009 roku z racji jubileuszowej 25. edycji rajd miał miejsce na terenie powiatu konińskiego, pod patronatem Prezydenta Konina i Starosty Konińskiego ze wsparciem Starosty Tureckiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W piątek do Lichenia różnymi drogami zjechali cykliści z Płocka, Torunia, Łodzi, Świebodzina, Zabrza, Łodzi, Śremu, Jarocina, Gniezna, Wrześni, z Turku, Goliny, Konina. i pozostałych miejscowości. Najdłuższy dystans 140 km pokonał na rowerze Wiesław Grabowski z ŁKTK im. Henryka Gintera w Łodzi, niewiele mniej nakręcili rowerzyści z klubu BENEQTEAM z Płocka, GRULE z Jarocina i ŻWAWE DZIADKI ze Śremu. 52 km musieli pokonać kolarze z Turku. Powiat koniński wyposażył wszystkich w najświeższe wydanie mapy. W sobotę w imieniu kustosza sanktuarium licheńskiego uczestników rajdu powitał ks. Zbigniew Borkowski. Po zwiedzeniu sanktuarium 70 rowerzystów udało się na trasy po ziemi konińskiej. 67 km przejechała grupa Tomasza Maciaszka, zwiedzając Wąsosze, Ślesin, Skulsk i Ostrowąż. Śluzowanie kajaków, pomnik w Ignacewie, kościoły w Sadlnie i w Mąkolnie obejrzała ekipa Zbyszka Szczypkowskiego. Wszyscy wykorzystali liczne znakowane szlaki rowerowe. Wieczorem rozegrano konkursy. Kolarski tor przeszkód bezbłędnie pokonał Szymon Bartczak z Turku. Konkurs geograficzny wygrał Marian Broda z Jarocińskiego Klubu Górskiego GRULE, a krajoznawczy Jerzy Kaczorowski z Wrześni. Najstarszym uczestnikiem był Mieczysław Wojtkowski z klubu ŻWAWE DZIADKI ze Śremu. a najmłodszymi Jan Okoński i Szymon Bartczak. Znajomością przepisów ruchu drogowego popisała się Mariola Maciaszek z Turku. Niedzielne trasy przebiegały przez Puszczę Bieniszewską, położoną w Powidzko - Bieniszewskim obszarze chronionego krajobrazu i należącą do obszarów Natura 2000.

Rajd przebiegał pod znakiem zmiennej pogody, co nie przeszkodziło gościom docenić piękno Ziemi Konińskiej i podziwiać zabytki, także z wysokości wieży widokowej w Licheniu.
Tekst: Wanda Gruszczyńska, Tomasz Maciaszek

Więcej: http://konin.pttk.pl
Zdjęcia: Tomasz Maciaszek, Zbyszek Szczypkowski


Komentarze do niektórych zdjęć:
Sadlno - Proboszcz parafii w Sadlnie ks. prał. mgr Zygmunt Skrobicki pokazuje renesansową płytę nagrobną
Mąkolno - Proboszcz ks. kan. mgr Jan Frączek opieczętował zestaw książeczek wycieczek kolarskich

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!