Mieszkańcy Konina zdecydowali o pozostawieniu klonów na Placu Wolności. Głosy na stronie internetowej Urzędu Miasta i na regionalnych portalach zbierane będą jeszcze do końca czerwca, ale już wiadomo, że ponad 80 ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mieszkańcy Konina zdecydowali o pozostawieniu klonów na Placu Wolności. Głosy na stronie internetowej Urzędu Miasta i na regionalnych portalach zbierane będą jeszcze do końca czerwca, ale już wiadomo, że ponad 80 procent koninian opowiedziała się za drzewami.

- Myślę, że przez te parę dni wyniki sondy diametralnie się nie zmienią. Jeśli mieszkańcy chcą tych drzew to przychylę się do tego, żeby one zostały – mówi Janusz Tomala, kierownik konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Burza wokół kilkunastu klonów rozgorzała w połowie maja. Kiedy na Placu Wolności zaczęto kopać dziury i wsadzać w nie klony bez pozwolenia konserwatora zabytków. Ten jak tylko dowiedział się o roślinach na rynku, wstrzymał nasadzenia twierdząc, że wszystkie prace na rynku powinny być z nim uzgadniane. Mimo zakazu, tuż przed Dniami Konina drzewa zostały wsadzone. Andrzej Sybis, zastępca prezydenta Konina stwierdził, że dziury w bruku stwarzały niebezpieczeństwo dla uczestników imprezy.

W końcu obie strony doszły do porozumienia i poprosiły o opinię mieszkańców Konina. Sonda na stronie internetowej magistratu jest wręcz miażdżąca. Za klonami na Placu Wolności głosowało już aż 82 procent internautów. Przeciw było tylko 18 procent. W związku z tym, że do zakończenia głosowania zostało jeszcze kilka dni, nikt z Urzędu Miasta nie chce ich komentować. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że wszyscy w magistracie cieszą się z takiego obrotu sprawy.

Janusz Tomala zapowiada, że na początku lipca spotka się z prezydentem Sybisem. Wtedy oficjalnie zostanie podsumowane głosowanie mieszkańców. - Przyglądałem się jak ten problem został rozwiązany w innych miastach. Na kaliskim rynku drzewa zostały posadzone tak jak w Koninie i to się przyjęło. Przychylę się zatem do tego, żeby klony na Placu Wolności zostały – mówi Tomala.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!