Wrocławski Asymmetry Festival ogłasza kolejnych wykonawców. Na deskach klubu Firlej pojawią się mroczny King Dude, psychodeliczny folk Dead Western, doom metal The Old Wind, indiepopowa elektronika Fenster oraz gitary Esben And The Witch.

Asymmetry Festival
1-3 maja 2015
Wrocław, klub Firlej


Otwarci na eksperyment organizatorzy Asymmetry Festival udowadniają, że nie boją się przekraczania gatunkowo-estetycznych granic i zapraszania artystów z różnych muzycznych sfer.

Zobacz też: Madonna, Adele, Florence... na te premiery płytowe 2015 roku czekamy

Artystą, który z pewnością spełnia wymienione wyżej kryteria jest King Dude, Amerykanin wykonujący muzykę z rewirów neofolk, dark folk i gothic country. Jego teksty często dotyczą tematyki śmierci i bólu. Muzyk współpracuje blisko z Chelsea Wolfe, która użyczyła swojego głosu na potrzeby utworu "My Mother Was the Moon". King Dude ma na swoim koncie cztery albumy, a ostatni z nich, "Fear" ukazał się w ubiegłym roku.

Jego pierwsze wydawnictwa przywołują na myśl neofolk z pod znaku Death in June. Dopiero od albumu "Burning Daylight" zaczął on eksperymentować z nowymi środkami, wplatając do muzyki elementy gotyckiego country. Gdy dodamy do tego niezwykle ciekawą barwę głosu, która wielu kojarzy się z głosem Michaela Giry, otrzymujemy wyjątkowo mroczny i niepokojący klimat.Kolejnym intrygującym wykonawcą tegorocznego programu jest Troy Mighty, ukrywający się pod pseudonimem Dead Western. Amerykanin wykonuje psychodeliczny folk rodem z zachodniego wybrzeża USA. Znakiem rozpoznawczym Dead Western jest robiący ogromne wrażenie wokal Troy'a. Na swoich albumach czaruje smutkiem i wrażliwością umysłu. Ostatnia płyta Dead Western "Everything, Eternally" miała premierę w 2012 roku.Z północnej Szwecji, wieje surowy i groźny wiatr o nazwie The Old Wind. Kapelę powołał do życia Tomas Liljedahl, były wokalista Breach, formacji, która do dzisiaj postrzegana jest przez wielu jako jedna z najbardziej wpływowych metalowych załóg w historii muzyki.

Materiał na debiutancki album "Feast On Your Gone" - który ujrzał światło dzienne w 2013 roku - Tomas przygotował w całości sam, zagrał nawet na każdym pojedynczym instrumencie, który możemy usłyszeć na płycie. Do wykonywania numerów na żywo zaprosił kolegów z macierzystego zespołu i wspólnie z nimi ruszył w trasę, która obejmowała m.in. na Roadburn Festival.

Zobacz też: Robert Chmielewski - socjolog, który teatr zamienił na muzykę

Fenster to z kolei jeden z młodych podopiecznych stajni niemieckiej wytwórni Morr Music. Niedawno zespół wkroczył na rynek z płytą "Bones" łączącą w niezwykły sposób folkową wrażliwość i awangardowe klimaty. Tę ucieczkę od rzeczywistości trio nazywa zdekonstruowanym popem, który swoją prostotą przenosi słuchaczy do innego wymiaru. O ostatnim, pochodzącym z 2014 roku albumie "The Pink Caves", amerykański serwis inyourspeakers.com pisał: "Największą zaletą tej płyty jest jej lekkość, która wytwarza przyjemną, niemal kompletacyjną atmosferę. Nie brakuje tu także eksperymentu i artystycznej odwagi, dzięki której album brzmi tak świeżo.

Nazwa grupy Esben and the Witch została zaczerpnięta od jednej z duńskich bajek. Nieprzypadkowo. Zespół powstał w Brighton w 2008 roku, a dwa lata później podpisał umowę z cenioną wytwórnią Matador, która w swojej stajni ma takich twórców, jak: Shearwater, Perfume Genius czy Sonic Youth. Wszystko wskazuje na to, że niedługo mają szansę stać się gwiazdami dużego formatu. Brzmią hipnotyzująco, mrocznie, gęsto i wciągająco.Ogłoszenia Asymmetry Festival zbliżają się powoli do końca. Wkrótce line-up zostanie ostatecznie zamknięty. Do tej pory swój udział w wydarzeniu potwierdzili: Torche, Anaal Natrakh, Lo-Pan, Zeni Geva, Matt Elliott, Black Pyramid, Petrels, Sleeping Bear oraz Sibyl Vane. 6. edycja festiwalu odbędzie się między 1 a 3 maja 2015 roku we wrocławskim klubie Firlej.

Asymmetry Festivsal 2015 - bilety


W sprzedaży jest pierwsza pula karnetów na wszystkie trzy dni imprezy w cenie 180 zł. Bilety dostępne są na stronach: asymmetryfestival.pl oraz ekobilet.pl.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!