Ten rok można nazwać śmiało rokiem jubileuszy w Akademickim Związku Sportowym. Wiosną obchodzono uroczyście rocznicę 100 lat działalności w Polsce, a już tej jesieni mija 90 lat odkąd AZS rozpoczął działalność także i w Poznaniu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na 21 listopada w auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaplanowano oficjalną jubileuszową uroczystość, a potem w w hotelu Polonez towarzyskie spotkanie. "Polska Głos Wielkopolski" patronuje rocznicowym obchodom AZS. Dzisiaj na naszych łamach ogłaszamy plebiscyt na najpopularniejszego sportowca i trenera w ciągu minionych 90 lat.

W ramce prezentujemy nazwiska 25 najwybitniejszych azetesiaków oraz siedmiu szkoleniowców. Do 13 listopada w papierowym wydaniu "Polski Głosu Wielkopolskiego" zamieścimy 12 kuponów, które po wypełnieniu (tylko oryginalne kupony!) do 16 listopada należy nadsyłać na adres Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego, 61-705 Poznań, ul. Noskowskiego 25. Wśród uczestników rozlosujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym książki Domu Wydawniczego REBIS i Wydawnictwa Poznańskiego oraz pamiątki jubileuszowe.

- Wszystko zaczęło się na ówczesnej Wszechnicy Piastowskiej (dzisiejszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), kiedy to 5 listopada 1919 roku odbyło się zebranie założycielskie nowej organizacji, a 23 listopada senat uczelni zatwierdził statut AZS - mówi Tomasz Szponder, prezes AZS w Poznaniu.

- Pierwszym prezesem został student Adam Meissner, a kuratorem z ramienia uczelni wybitny uczony i jeden z twórców nowoczesnej nauki o wychowaniu fizycznym profesor Eugeniusz Piasecki. Już przed wojną AZS obok Warty należał do największych i najsilniejszych klubów w Wielkopolsce. Barwy jego reprezentowali między innymi olimpijczycy: Witalis Ludwiczak, po wojnie profesor UAM i wieloletni prezes AZS Poznań oraz Karol Hoffman, znany później m.in. z prowadzonej przez wiele lat w Polskim Radiu porannej gimnastyki).

- Tytuły drużynowych mistrzów Polski zdobywali zdobywali m.in. koszykarze i hokeiści, a azetesiacy byli prekursorami i propagatorami wielu dyscyplin w Wielkopolsce - dodaje dr Ryszard Wryk, historyk z UAM, a jednocześnie wiceprezes AZS w Poznaniu. Działalność Związku obok studentów Uniwersytetu obejmowała też młodzież z Wyższej Szkoły Handlowej.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!