Masz zły humor, wszystkiego dość i brakuje Ci pieniędzy? To normalne, dziś Blue Monday.

Drodzy, nic na to nie poradzimy. Dziś ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku.

Określenie "Blue Monday" wprowadził do języka Cliff Arnall, psycholog, wykładowca Uniwersytetu w Cardiff.

Arnall wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday to bujda?

Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w The Guardian kolumnę Bad Science, skupiającą się na demaskowaniu pseudonaukowych odkryć, przed publikacją prasową artykułu, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule. Gazeta opublikowała także oświadczenie Cardiff University, w którym uczelnia neguje związek Cliffa Arnalla z jakimkolwiek projektem naukowym i podkreśla, że Cliff Arnall jest byłym korepetytorem, który zakończył współpracę z uniwersytetem 10 miesięcy przed publikacją artykułu.

Z kolei Dean Burnett, neurobiolog pracujący na wydziale psychologii Cardiff University, opisał algorytm określający Blue Monday, jako "farsę" zawierającą "bezsensowne pomiary".


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ananas (gość)

Co w tym trudnym dniu może pogorszyć nastrój? jedzenie - portalspozywczy.pl - warto unikać pieczywa, mocnej kawy i fast foodów...

ola (gość) (mizia)

Do 2011 dniem określanym jako Blue Monday był poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia, później przesunął się o tydzień wcześniej, co Brytyjczyk tłumaczył kryzysem finansowym.....

mizia (gość)

Dziś ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia - miło, że ucięliście cały przyszły tydzień, mi to to na rękę