Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi w Poznaniu: "Dzisiaj okazujemy nasz szacunek dla dziedzictwa narodowego" [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Dzień Flagi w Poznaniu
Dzień Flagi w Poznaniu Łukasz Gdak
W Poznaniu odbyły się we wtorek uroczystości związane z Dniem Flagi. Święto to zostało wprowadzone w 2004 roku.

- Dzień Flagi jest świętem symboli, z którymi się identyfikujemy i które identyfikują naszą ojczyznę - mówiła wicewojewoda Marlena Maląg podczas uroczystości przed poznańskim Urzędem Wojewódzkim. Ceremonie uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Uczniowie wielkopolskich szkół otrzymali też okolicznościowe flagi.

Jak zauważyła wicewojewoda, wokół swoich symboli narodowych Polacy gromadzili się zawsze, gdy w Polsce działo się coś ważnego. Robią to do dzisiaj. Warto pamiętać, że Święto Flagi to także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

- To właśnie flaga pozwala nam się rozpoznać, podkreśla więzi z ojczyzną i jedność wszystkich Polaków na świecie. Zatem dzisiejsze święto to idealna okazja, żeby wyeksponować wszystkie symbole i znaki państwowe - mówiła Marlena Maląg.

Najstarszym z nich jest koronowany orzeł biały na czerwonej tarczy, użyty po raz pierwszy na pieczęci koronacyjnej Przemysła II w 1295 roku. Polskie barwy narodowe wywodzą się bezpośrednio z barw królewskiego herbu. Najkrótszy rodowód wśród symboli państwowych ma Mazurek Dąbrowskiego.

- Autor hymnu Józef Wybicki więcej niż połowę życia spędził w Manieczkach, w powiecie śremskim. Z kolei bohater hymnu - generał Jan Henryk Dąbrowski służbę w polskim mundurze też zaczął w Wielkopolsce - tłumaczy Marlena Maląg.

Urna z sercem Dąbrowskiego i prochy Wybickiego spoczywają dziś w krypcie zasłużonych Wielkopolan w podziemiach św. Wojciecha w Poznaniu, a ciało twórcy herbu - króla Przemysła II w poznańskiej katedrze. We wtorek władze województwa wielkopolskiego złożyły tam kwiaty i wieńce.

- To na nas spoczywa szczególny obowiązek troski o dziedzictwo, o polskie symbole narodowe i najważniejsze wartości państwowe - wyjaśniła Marlena Maląg. Wicewojewoda wyraziła też radość z obecności młodzieży. Na uroczystość przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 63 im. Ksawerego Zakrzewskiego w Poznaniu, Szkoły Podstawowej im. Hymnu Narodowego w Brodnicy oraz Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Wybickiego i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Manieczkach. Wręczone zostały im okolicznościowe flagi.

- Wydarzenia, które wspominamy i które zapoczątkowały istnienie symboli narodowych wydarzyły się wiele lat temu. Wasza dzisiejsza obecność daje nadzieję, że ta sztafeta pokoleń - sztafeta pamięci, którą podjęliśmy od naszych ojców będzie przekazywana dalej. Ta sztafeta trwa już ponad 1050 lat. Dzięki niej trwa także Polska. Aby wykonać to zadanie dobrze, pamiętajcie o rocznicach i bohaterach, dzięki którym możecie żyć w wolnym demokratycznym kraju. Pamiętajcie o królu Przemyśle II, Józefie Wybickim i generale Dąbrowskim, Dbajcie o pomniki i groby – namacalne świadectwa historii - mówiła wicewojewoda. - Dzisiaj, gdy zbieramy się pod flagą biało-czerwoną, okazujemy nasz szacunek dla dziedzictwa narodowego i przywiązanie do największych wartości narodowych.

Uroczystość przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

ZOBACZ TEŻ:

Dzień Flagi w Szczecinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto