Dwadzieścia sześć lat czekamy na kolejny, siódmy w kolekcji medal mistrzostw Europy siatkarzy. Dziś w tureckim Iz-mirze meczem z Francją Polacy rozpoczynają bój właśnie o medal. Innego celu drużyna Daniela Castellaniego stawiać sobie nie ma wręcz prawa!

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze miesiąc temu taka teza uznana zostałaby za herezję. Wlazły, Winiarski, Świ-derski – straty aż trzech graczy tej klasy nie wytrzymałaby zapewne nawet Brazylia. Tymczasem stał się cud. Polsce, tak przynajmniej wygląda na dziś, nie zaszkodziło to za wiele. Oczywiście każdy ze wspomnianej trójki, gdy wróci do zdrowia, pewnie wróci i do szóstki, ale ich zastępcy radzą sobie naprawdę dobrze.

Od 16 lipca, gdy wygraliśmy z Finlandią w Bydgoszczy 3:2, eliminując przy okazji ekipę ze Skandynawii z turnieju finałowego LŚ, Polacy triumfowali w 11 meczach z rzędu. Pokonaliśmy Bułgarię, Czechów, Słowaków, Słoweńców, Francuzów, Hiszpanów, Chińczyków i Włochów, wygrywając najpierw gdyński turniej eliminacyjny do mistrzostw świata, a później towarzyski, ale mocno obsadzony Memoriał Wagnera w Łodzi. Okazało się, że po powrocie do drużyny doświadczonych: Zagumnego, Plińskiego i Gruszki, a także wymianie libero z będącego w gorszej formie Krzysztofa Ignaczaka na Piotra Gacka, młodzi zawodnicy poczuli się o wiele pewniej, a zwłaszcza jeden – Bartosz Kurek, który stał się liderem Polski w ataku.

– To banał, ale ta mieszanka doświadczenia z młodością stała się mieszanką wybuchową – mówi mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce, srebrny medalista mistrzostw Europy Zbigniew Zarzycki. – Nasza drużyna gra obecnie naprawdę dobrze i co równie ważne, panuje w niej świetna atmosfera. Nie ma gwiazd, grają ci, którzy naprawdę chcą. Nikt nie robi łaski. No i jeszcze jedno. Castellani zdecydowanie mniej gada od Lozano, za to więcej robi – dodaje Zarzycki.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!