Ewa Działoszyńska chce zostać adwokatem

Ewa Działoszyńska chce zostać adwokatem. Jest zadowolona z napisanego testu (© Marek Zakrzewski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W sobotę przeszło tysiąc młodych ludzi zdawało w Poznaniu egzaminy na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną, komorniczą i referendarską. – Łatwiej było zdać w tym roku – uważa Ewa Działoszyńska, która chce zostać adwokatem. – Nie było niespodzianek z praw pocztowych ani z takich ustaw, których się na ogół nie używa.

Ewa w ubiegłym roku ukończyła studia prawnicze na UAM. Przystąpiła do egzaminu na aplikację adwokacką, ale zabrakło jej punktów. Podobnie jak większości ubiegłorocznych absolwentów. W Poznaniu test zaliczyły 32 osoby – z 221 zdających, czyli 16 procent. W Polsce – tylko 15 procent. Podobnie katastrofalne, a nawet gorsze, były wyniki egzaminów na pozostałe aplikacje prawnicze.

Winą za to korporacje obciążały Ministerstwo Sprawiedliwości, resort przerzucał ją na korporacje, a większość tłumaczyła wyniki niskim poziomem wiedzy absolwentów. Oni sami uważali, że test był zbyt obszerny, zbyt szczegółowy, a niektóre pytania były bez związku z prawniczą praktyką. W tym roku ministerstwo przygotowało krótszy test (150 pytań) i obniżyło próg wymaganych poprawnych odpowiedzi (100). I co najważniejsze, kilka miesięcy wcześniej podało zakres materiału – kodeksów i ustaw, na bazie których zostały przygotowane pytania.

– Ewa, czujesz, że poszło dobrze? – przed budynkiem na dziewczynę czekali rodzice i przyjaciele. Podobnie jak na wielu innych zdających. – Nie wiem – mówi Ewa, ale widać, że wyszła zadowolona. Ewa przepracowała ten rok w kancelarii adwokackiej. Mówi, że nie zniechęciło jej to do zawodu. Wręcz przeciwnie.

– Większość wychodziła uśmiechnięta. Mówili, że dobrze poszło – powiedział Bernard Rozwałka, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu i członek komisji egzaminacyjnej.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: