Maciej Owczarek na razie pozostanie prezesem Enei

Maciej Owczarek na razie pozostanie prezesem Enei (© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po prawie 8 godzinach obrad rada nadzorcza Enei zdecydowała, że na razie prezes Maciej Owczarek dalej będzie kierował poznańską spółką energetyczną.

Jest to decyzja o tyle zaskakująca, że ta sama rada stwierdziła, że nieprawidłowości w firmie są na tyle poważne, że raport audytorów prześle prokuraturze i ABW. Teraz to śledczy mają zdecydować o losie szefa poznańskiej spółki.

Około 7 godzin zajęło czterem audytorom z Ernst & Young prezentowanie raportu na temat działalności firmy doradczej TFS w Enei. – Audytorzy sygnalizowali, że zaszła możliwość wystąpienia różnych wykroczeń i nieprawidłowości w firmie – mówi Michał Łagoda, przewodniczący rady nadzorczej poznańskiego przedsiębiorstwa.

Z raportu E & Y wynika, że działania podejmowane przez TFS mogły narazić Eneę na ryzyko wycieku poufnych danych. Dotyczy to między innymi potencjalnego ryzyka instalacji oprogramowania „szpiegującego” . Dane, które mogłyby wyciekać z poznańskiej spółki, mogłyby dotyczyć choćby kontraktów długoterminowych na sprzedaż energii elektrycznej dużym przedsiębiorcom. W momencie, kiedy Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać pakiet kontrolny akcji Enei, takie dane byłyby łakomym kąskiem dla niektórych inwestorów.

Audytorzy wskazali również na łamanie ustawy o ochronie danych osobowych przez pracowników firmy TFS. Kontrowersyjny jest również fakt, że pracownicy tej firmy zaczęli działalność w Enei jeszcze przed zawarciem umowy między nią a warszawską spółką.

Kontrolerzy z Ernst & Young zakwestionowali również prawidłowość zawartej umowy, którą negocjował i podpisał osobiście prezes giganta energetycznego z Poznania. Do zarzutów stawianych przez pracowników E & Y wczoraj odniósł się prezes Maciej Owczarek. – Przedstawił on swój punkt widzenia. W niektórych sprawach jego tłumaczenia były zbieżne z treścią raportu, a czasem dalece się różniły – mówi enigmatycznie Michał Łagoda.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!