Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: 9 mln na inwestycje w gminie Rakoniewice

Magdalena Łukaszewska
Radni gminy Rakoniewice jednogłośnie przyjęli projekt budżetu na przyszły rok
Radni gminy Rakoniewice jednogłośnie przyjęli projekt budżetu na przyszły rok Magdalena Łukaszewska
Fundusze Europejskie. Władze gminy Rakoniewice przyjęły budżet na przyszły rok. W planie znalazło się mnóstwo zadań. Co konkretnie?

Fundusze Europejskie
- To rekordowa kwota dla gminy Rakoniewice. Zadbaliśmy o to, aby w przyszłym roku wykonać jak najwięcej zadań- mówił burmistrz Rakoniewic, Gerard Tomiak.

Wśród zaplanowanych do realizacji przedsięwzięć na pierwszym miejscu znalazła termomodernizacja pałacu w Rakoniewicach. Kompleksowy remont tego zabytkowego obiektu został oszacowany na około 7 milionów złotych. Urząd Miejski jest obecnie w trakcie prowadzenia przetargu, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji. W budżecie gminy zabezpieczano na rzecz modernizacji pałacu około 4 miliony złotych, pozostała kwota pochodzi z dofinansowania unijnego z WRPO, w ramach którego gmina pozyskała 2,6 miliona wsparcia.

W przyszłorocznym budżecie znalazły się również remonty dróg, w tym budowa ulicy Ogrodowej w Ruchocicach wraz z utworzeniem kanalizacji deszczowej za kwotę 450 tys. złotych. Planowana jest też przebudowa ulicy Ogrodowej w Jabłonnie, na którą zabezpieczono w budżecie 310 tys. zł.

Poza tym władze zamierzają również wyremontować ulicę Piaskową w Rakoniewicach (450 tysięcy), przebudować drogi Polną i Słoneczną oraz Spokojną w Rostarzewie, za łączną kwotę około 450 tysięcy złotych.

Wybudowany ma zostać także chodnik w miejscowości Tarnowa. Środki w wysokości 19 tys. zł. na ten cel przeznaczone będą z funduszu sołeckiego. 20 tysięcy złotych z funduszu ma zostać również wydane na utworzenie dokumentacji budowy chodnika przy ulicy Słonecznej w Ruchocicach. W ramach funduszu, sołectwa planują też szereg zadań w poszczególnych miejscowościach. Między innymi: instalację punktu świetlnego w miejscowości Narożniki, utwardzenie placu przed salą wiejską w miejscowości Cegielsko, wykonanie chłodni w sali wiejskiej w Jabłonnie, zakup patelni dla sali wiejskiej w Gninie, utworzenie zbiornika bezodpływowego przy sali wiejskiej w miejscowości Wola Jabłońska oraz doposażenie placów zabaw w Goli, Terespolu i Ruchocicach. W planach uwzględniono też budowę siłowni zewnętrznej w Błońsku.

W grudniowej sesji Rady Miejskiej udział wzięli także mieszkańcy ulicy Wiatrakowej, którzy pytali władze jak długo mają jeszcze czekać na remont swojej drogi.

Jak mówili ludzie, tą trasa już niemal nie da się przejechać, a ulica z dania na dzień jest coraz gorsza: - Od ośmiu lat czekamy na remont. Ile jeszcze to potrwa?- pytali mieszkańcy.

Burmistrz zaznaczył, że gmina chce przystąpić do tej modernizacji, ale planuje ją wykonać kompleksowo:

- Chcemy, aby ta droga była zrobiona raz a dobrze. Dlatego jesteśmy w trakcie sporządzania niezbędnej dokumentacji. Kwestie formalne mają zakończyć się w przyszłym roku i w związku z tym liczymy, że wykonanie inwestycji może pojawić się w budżecie na 2018 rok. Droga ta z pewnością nie zostanie zapominania- podsumował G. Tomiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto