Fundusze Europejskie. „Ja w Internecie” - bezpiecznie, pożytecznie, legalnie

Fundusze Europejskie. Gminy mogą występować o granty na szkolenia dla mieszkańców dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. W ramach grantów można kupić także sprzęt, na którym będą przeprowadzane szkolenia.
Ruszają szkolenia w ramach programu „Ja w Internecie”
 pixabay.com

Fundusze Europejskie
Jeszcze do 30 czerwca wszystkie gminy w siedmiu województwach (w tym wielkopolskim) mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla dorosłych mieszkańców pt: „Ja w Intenecie”.

Na ich realizację gminy mogą otrzymać grant w wysokości od 15 do 150 tys. złotych. Wnioski samorządy mogą składać same, ale też w formie partnerstwa, w skład których oprócz gminy wchodzą organizacje pozarządowe.

Jeśli partnerzy nie mają wystarczającej liczby komputerów - w ramach grantu można je kupić. Po zakończeniu szkoleń zostaną w gminie. Można je przekazać lokalnej szkole lub ośrodkowi kształcenia nauczycieli.

Choć dostęp do Intenetu jest coraz powszechniejszy to wciąż w indeksie gospodarki cyfrowej zajmujemy 24 miejsce na 28 krajów Wspólnoty. Dzieje się tak głównie dlatego, że w niewielkim stopniu wykorzystujemy możliwości jakie daje Internet do załatwiania spraw urzędowych, takich jak np. składanie wniosków o świadczenie 500+ czy rolnicze dopłaty czy w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Może to wynikać z jednej strony z nieumiejętności posługiwania się narzędziami oferowanymi przez sieć (choćby takimi jak komunikatory, portale społecznościowe itp), z drugiej z braku poczucia bezpieczeństwa w sieci i obawie przed utratą cennych informacji, danych, a także - przypadku bankowości elektronicznej - pieniędzy.

Szkolenia w ramach programu „Ja w Internecie” organizowane przez gminy mają za zadanie to zmienić. Instruktorzy pokażą jak funkcjonują social media, jak załatwiać codzienne sprawy w sieci i kontaktować się za pomocą Internetu. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat tworzenia stron internetowych, wykorzystywania Internetu we własnym biznesie, ochrony dzieci przed niepożądanymi treściami. Celem projektu jest również zwiększenie dostępu do kultury, edukacji i informacji z legalnych źródeł.

Program jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”. Fundacja Legalna Kultura jest, w imieniu Ministerstwa Cyfryzacji, operatorem projektu, która ogłasza konkursy grantowe i wspomaga realizację projektów przez gminy.

Fundacja Legalna Kultura przed rozpoczęciem szkoleń dla mieszkańców przeszkoli więc lokalnych instruktorów. Powinny być to osoby z doświadczeniem dydaktycznym. Tematy szkoleń są dopasowane do potrzeb mieszkańców. Gminy mogą wybrać trzy, spośród siedmiu, obszary tematyczne: Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społeczno-ściowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci.

Grant sfinansuje 100 proc. kosztów szkoleń.

Aby zgłosić się do konkursu grantowego trzeba przesyłać wnioski za pośrednictwem strony internetowej oraz w formie papierowej na adres Fundacji Legalna Kultura. Wszystkie niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie Ja w internecie.

Bezpłatne dla mieszkańców szkolenia „Ja w Internecie” są adresowane do osób, które ukończyły 25 rok życia, także tych wykluczonych cyfrowo

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane