Fundusze Europejskie w gminie Babimost. Powstają ścieżki dla rowerzystów. Pierwsza powstanie przy ulicy Wolsztyńskiej

Fundusze Europejskie. Trwa budowa jednej z kilku nowych ścieżek, jakie w tym roku mają powstać między innymi na terenie gminy Babimost. Prace rozpoczęły się przy ulicy Wolsztyńskiej.
Pierwsza ze ścieżek powstanie przy ulicy Wolsztyńskiej
 archiwum UM Babimost

W tym roku gminy Babimost, Kargowa oraz Zbąszynek zawarły porozumienie oraz otrzymały dofinansowanie na realizację projektu zintegrowanego systemu ścieżek rowerowych. Zadanie uzyskało wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 w wysokości aż 76,50% kosztów kwalifikowanych.

Głównym założeniem inwestycji jest budowa sieci ścieżek rowerowych, które będą pełniły funkcję korytarzy transportowych. To rozwiązanie ma się stać z kolei alternatywą dla innych środków transportu. Całkowity zakres tego przedsięwzięcia obejmuje budowę aż ośmiu ciągów ścieżek rowerowych o łącznej długości niemal 25 kilometrów.

Na terenie gminy Babimost ma to być nieco ponad 9 km nowych tras, w gminie Kargowa - 5 kilometrów ścieżek, a w gminie Zbąszynek ponad 10,5 km.

Na początku kwietnia władze Babimostu podpisały umowę z Zakładem Budowlanym, Roboty Drogowe Bronisław Pyszkowski z Siedlca na realizację inwestycji w zakresie swojej gminy. Przedsięwzięcie miało zostać zrealizowane w formule zaprojektuj i wybuduj oraz być pierwszą częścią tego zadania. Jego koszt po przetargu wyniósł nieco ponad 936 tysięcy złotych.

W tym miejscu warto dodać, że zgodnie z założeniami w ramach ww. umowy zostaną wykonane dwa zakresy ścieżek rowerowych. Pierwszy to ścieżka w Babimoście, która biec ma wzdłuż ulicy Wolsztyńskiej aż do granicy miasta. Długość tego ciągu to 511 metrów. Drugi zakres to natomiast ścieżka w Nowym Kramsku od ulicy 3 Maja do drogi wojewódzkiej nr 304, jest to trasa Kolesin - Nowe Kramsko. W tym przypadku długość mającej powstać trasy to 959m.

Władze Babimostu wyznaczyły termin zakończenia prac budowlanych na 20 września tego roku. Kilka dni temu miejscowy ratusz podał natomiast informację o rozpoczęciu pierwszych działań przez wykonawcę. Roboty ruszyły przy ulicy Wolsztyńskiej w Babimoście. W tym miejscu wykonane zostało już przygotowanie terenu, wyznaczono także przebieg ścieżki, ułożono krawężniki. Następnie przyjdzie czas na montaż kostki brukowej. W trakcie prowadzenia działań mogą pojawić się utrudnienia w ruchu. Choć nie przewiduje się większych trudności dla kierujących pojazdami, to mimo to władze miasta proszą o zachowanie ostrożności w miejscu wykonywania prac i cierpliwość kierowców.

W najbliższym czasie gmina Babimost ma zlecić również wykonanie kolejnych etapów inwestycji związanej z budową pozostałych ścieżek. Niestety nie obyło się bez problemów podczas poszukiwania wykonawców dla tych zadań. W ramach prowadzonych przetargów część ofert znacznie przewyższała budżet, jaki planowano przeznaczyć na poszczególne etapy inwestycji. W związku z tym władze gminy musiały podjąć decyzję o tym, czy wspomniane pule środków zostaną zwiększone czy ogłoszony będzie kolejny przetarg w tej sprawie, aby znaleźć korzystniejsze oferty.

Inwestycji nie brakuje
Obok budowy ścieżek rowerowych, w tym roku na terenie gminy Babimost zmodernizowanych zostanie również kilka dróg. Jedną z nich jest trasa dojazdowa do miejscowego lotniska. Władze miasta kilka dni temu poinformowały o rozpoczęciu przebudowy drogi dojazdowej prowadzącej od obwodnicy Babimostu do terenów inwestycyjnych położonych przy lotnisku od strony miasta. Inwestycja obejmuje odcinek 477 metrów drogi.

W zakres zadania wchodzi z kolei obustronne poszerzenie drogi o 0,5m oraz wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej.

Koszt przedsięwzięcia to niemal 477 tysięcy złotych. Zakończenie działań planowane jest natomiast jeszcze na maj.

Dodajmy w tym miejscu, że inwestycja jest współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach zadania „Kompleksowe uzbrojenie terenów przeznaczonych pod inwestycje realizowanych przez gminę Babimost, Woj. Lubuskie i Gminę Kargowa”.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane