Czy nadzieją dla producentów zbóż okaże się możliwość spalania plonów w elektrociepłowni? Zdaniem Krajowej Federacji Producentów Zbóż, przy obecnych cenach tegorocznych plonów, to jedyna szansa dla polskich rolników. Projekt może zacząć być realizowany już na początku przyszłego miesiąca.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Rozwiązanie proponowane przez KFPZ, zakłada współpracę z elektrowniami i ustalenie minimalnych cen zboża. Kształtowałyby się one na poziomie około 380 złotych za tonę.
Rozmowy z grupami energetycznymi toczą się już od zeszłego tygodnia, a prezes KFPZ zapewnił „Polskę Głos Wielkopolski”, że istnieje realna szansa, że transporty do elektrowni ruszą jeszcze w tym tygodniu. Konkretnych ustaleń wciąż jednak nie ma.

– Niestety, wciąż nic nie jest pewne – mówi Rafał Mładanowicz, prezes KFPZ. – Z przykrością stwierdzamy, że odpowiedzialne za tę sytuację są Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki. Nie zajęły one oficjalnego stanowiska w tej sprawie, a to warunek konieczny do tego, by elektrownie rozpoczęły współpracę. Prawdopodobnie decyzja zapadnie na początku września – zapewnia prezes.
Konsultacje z rządem są niezbędne. Zgodnie z projektem, zboże przeznaczone dla elektrowni miałoby zostać zmagazynowane w silosach, należącej do Agencji Rynku Rolnego spółki Elewarr.
Odsuwanie projektu w czasie jest dla rolników kłopotem. Małe i średnie gospodarstwa, które nie mają możliwości magazynowania plonów, są zmuszone do jego sprzedaży po bardzo niskich cenach. Kolejne apele z prośbą o działanie zarówno Wielkopolskiej Izby Gospodarczej jak i innych organizacji branżowych – pozostają bez odpowiedzi. A wiele elektrowni już teraz jest gotowych do podjęcia rozmów w sprawie ewentualnej współpracy.

– Absolutnie nie wy-kluczamy możliwości wykorzystywania słabej jakości zboża do produkcji energii – twierdzi Marek Bartczak, prezes elektrociepłowni Kalisz – Piwonice. – Jesteśmy otwarci na pozyskiwanie zielonej energii, dlatego chętnie podejmiemy rozmowy z rolnikami – dodaje prezes.

Zainteresowanie wykazują również inne wielkopolskie elektrociepłownie. W Koninie na razie spalanie ziarna nie jest możliwe, ale już planowana jest budowa odpowiedniego kotła. W tamtejszej elektrociepłowni współpraca z rolnikami mogłaby się zacząć w przyszłym roku.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!