Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk. Co dalej z naszymi śmieciami?

Malwina Korzeniewska
Ile śmieci produkują rodziny wielodzietne? Nowa ustawa właśnie w nie uderzy? Co nas czeka od 1 lipca?

Początek roku dla mieszkańców powiatu grodziskiego, korzystających z usług firm "Tew" i "Remondis Sanitech", wywożących odpady komunalne był nieoczekiwanie, negatywnie zaskakujący. Operatorzy zdecydowali się na podwyżkę cen, średnio o około 30 procent. A praktyka zawsze była inna. Spotkanie, konsultacje, negocjacje - tak burmistrz

Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański zobrazował współpracę z tymi przedsiębiorcami. Niestety, odkąd górne stawki uchwalane przez Radę Miejską przestały obowiązywać, firmy których też dotknęła podwyżka za dostarczenie tony śmieci do Piotrowa Pierwszego ze 178 złotych na 240, nie miały oporów. Przedstawiciele "Remondisu" mówią, że pismem informowali grodziski ratusoz podwyżce, więc nie powinno być zaskoczenia. Włodarz mówi, że owszem pismo dotarło, ale i tak praktyka poprzednich lat miała inną, bardziej otwartą i partnerską formę współpracy. Reakcja była prawie natychmiast.

"Próba podwyżki opłat dla klientów została podjęta bez dokonania konsultacji z naszą gminą, co było przyjętą praktyką w latach ubiegłych. W przypadku nie uwzględnienia mojego wniosku będą zalecał mieszkańcom gminy dokonanie wypowiedzenia umowy z waszą firmą i zawarcie umowy z pozostałymi firmami, działającymi na naszym terenie, które nie przewidują podniesienia cen - taką treść pisma wystosował Henryk Szymański do „Tew-u" i "Remondis-u". "Tew" podwyższone ceny obniża. Klienci tego operatora pod koniec miesiąca otrzymają stosowną korektę naliczenia. Teraz podwyżka będzie rzędu 17 procent, a nie 25 procent. Remondis nie ma takich planów.
Z nowymi cenami mieszkańcy będą musieli się liczyć przez pierwsze półrocze. Potem, po wejściu "ustawy śmieciowej" od

1 lipca ma obowiązywać cena od osoby w rodzinie. 10 złotych każdy z nas zapłaci za śmieci segregowane, 14 za niesegregowane - takie stawki przyjął związek "Selekt" do którego należą wszystkie gminy powiatu grodziskiego. Bez wątpienia, na wprowadzeniu w życie "ustawy śmieciowej" stracą szczególnie rodziny wielodzietne, korzystające na co dzień z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, w której pracuje tylko jedna osoba. One do tej pory tylko raz w miesiącu opróżniały swój kosz i płaciły zaledwie kilkanaście złotych za najmniejszą jego pojemność. Teraz stawka będzie naliczana od każdej osoby w rodzinie, mieszkającej, a nie zameldowanej. Czy takie rodziny będą mogły liczyć na ulgi? Tego jeszcze nie wiadomo.

Prace nad ustawą wciąż trwają. Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, aby gminy, które inwestowały w gospodarkę odpadami, mogły zlecać wywóz śmieci swoim firmom bez ogłaszania przetargu. Postuluje również, aby wprowadzone zmiany odłożyć na rok. Kolejne posiedzenie w tym temacie zaplanowano na 23 stycznia. Rodzina sześcioosobowa od 1 lipca będzie musiała zapłacić aż 60 złotych, zamiast kilkunastu. Pan Franciszek z ulicy Gołębiej w Grodzisku choć utrzymuje 3-osobową rodzinę, to i tak odczuje zmiany w portfelu. - Do tej pory wywoziłem najmniejszy kosz raz w miesiącu. Teraz zamiast 17 złotych zapłacę 30 - żali się.

- Mam nadzieję, że posłowie wprowadzą stosowny punkt do ustawy, który zagwarantuje ulgi dla rodzin wielodzietnych, bo to one znajdą się w trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że dla nich znajdzie się dobre rozwiązanie - mówi burmistrz Henryk Szymański. Włodarz na swoim przykładzie raz jeszcze podkreśla, że wywożąc dwa razy w miesiącu kubeł 240-litrowy od 1 lipca zapłaci mniej niż teraz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto