Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: historia DKF-u w Liceum Ogólnokształcącym FOTO

Tatiana Borowska - nauczyciel LO w Grodzisku
Grodzisk: historia DKF-u w liceum. W grodziskim liceum, obchodzącym w tym roku 90-lecie, działał niegdyś Dyskusyjny Klub Filmowy

Z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 90-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku, przypominamy w naszym historycznym cyklu ważne dla dziejów tej placówki osoby i formy działalności. Tym razem, słów kilka o Dyskusyjnym Klubie Filmowym w „Słowaku”, autorstwa polonistki Tatiany Borowskiej.

„Intelektualne igraszki”

DKF to inicjatywa rozpoczynającej w 1971 roku pracę w grodziskim liceum polonistki - Marii Dworzyńskiej, która - jak sama mówiła - pragnęła zachęcić uczniów do „intelektualnych igraszek”. Od października 1971 roku przez ponad dwadzieścia pięć lat, w sobotnie wolne od nauki (!) poranki, gromadziła się młodzież, by dyskutować o relacjach sztuki wysokiej i kultury masowej, zaufaniu i odpowiedzialności, popularności seriali i polskiej szkole filmowej w obrazach Andrzeja Wajdy.

Spotykano się w „parszywej 12”. Tak nazywano, przez analogię do tytułu filmu z roku 1967, salę na pierwszym piętrze, gdzie zawsze odbywały się lekcje języka polskiego z Marią Dworzyńską. Z czasem rozmowy pełne emocji i „nieuczesanych myśli” inspirowane były oglądanymi w poznańskich kinach nowościami filmowymi lub arcydziełami sprowadzanymi przez Krystynę Banach i Kazimierza Łukarskiego do nieistniejącego już kina „Wenus” na ulicy Poznańskiej (specjalnie na zamówienie miłośników X Muzy!).

Spotkania z gośćmi

Po jego likwidacji pozostały już tylko co ciekawsze filmy w TV, a w późniejszym okresie zdobywane z trudem „ambitne” kasety wideo. Kolejne pokolenia klubowiczów omawiały „Cudzoziemkę”, „Dekalog”, „Lawę” czy „Pluton”. Spierano się na temat istoty kiczu i piękna, poznawano zjawisko kultury żydowskiej i istotę fantastyki. Coraz popularniejsze i częstsze stały się też konkursy wiedzy o filmie i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Warto dodać, że na spotkanie przybył nawet słynny dziś badacz kultury i historii kina, profesor UAM, autor wielu książek - Marek Hendrykowski.

Ekipa filmowa „Próba”

Ostatnie „pokolenie” DKF-u z lat 90-tych samo pisało scenariusze, scenopisy i tworzyło filmy, takie jak „Gwiazdka”, „Jest tylko Ikarem” czy „Feniks”. Szkolna ekipa filmowa „Próba” jeździła nawet na warsztaty filmowe do CK „Zamek” w Poznaniu.

Do dziś zachowały się cztery pięknie prowadzone kroniki, w których widnieją liczne nazwiska członków Klubu, którzy w ciągu tych dwudziestu pięciu lat mieli prawo nie tylko czuć się wyjątkowymi, ale w istocie stanowili swego rodzaju elitę intelektualną szkoły. Początkowo biało-czarne, a potem kolorowe zdjęcia oddają klimat spotkań przy kawie i zapał tych najbardziej zaangażowanych w dyskusję.

Po latach niektórzy absolwenci powracali na spotkania DKF-u, już jako studenci, wspominając niesamowitą atmosferę pojedynków na słowa i argumenty. Jak wynika z ich relacji i zapisków, bez względu na wybrane kierunki dalszej nauki, czuli się na całe życie zarażeni „humanistycznym bakcylem”.

DKF powróci?

Wspomnienia, gazetki szkolne i informacje o Klubie wywołały inicjatywę uczniowską, by znów w „Słowaku” dyskutować o filmach. Istnieje szansa na reaktywację Klubu, chociaż być może w innej formie, gdyż zmieniło się zarówno światowe kino, jak i sposób o nim rozmawiania. Powstała już szkolna grupa na FB, a po pierwszych seansach w grodziskim CK „Rondo” i poznańskim „Multikinie” rodzą się pomysły na dalszą działalność szkolnego DKF-u.

Artykuł stanowi w dużej mierze przedruk z książki, jaka ukazała się z okazji 90-lecia LO im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. (do nabycia w sekretariacie szkoły)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto