Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk - niepokojące bezrobocie

PEW, MAL
Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Wielkopolskim najbardziej drastyczny skok bezrobocia nastąpił w latach 2008-2009.

W tym czasie nastąpiła znaczna redukcja miejsc pracy w Inter Groclin Auto. To miało kolosalny wpływ na sytuację na lokalnym rynku pracy. Wówczas liczba osób bez pracy wzrosła o około 1000 i wciąż choć nieznacznie, ale nadal idzie w górę. Nie ma niestety tendencji spadkowej. We wrześniu zarejestrowanych było 1929 osób, to o blisko 200 bezrobotnych więcej niż rok temu. Teraz stopa bezrobocia w powiecie wynosi 9,4 procent. Włodzimierz Łojek, zastępca dyrektora grodziskiego PUP, wyjaśnia że jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną przydzielone większe środki na aktywizację, liczba bezrobotnych może jeszcze bardziej wzrosnąć:
- Większość z zarejestrowanych bezrobotnych stanowią kobiety. We wrześniu było ich 1037. Pod względem wieku, natomiast najwięcej osób bez pracy ma od 18 do 24 lat. Jest ich aż ponad 600 – tłumaczy. -W naszym urzędzie rejestrują się również bezrobotni z wyższym wykształceniem, obecnie jest ich 109. Ciągle brakuje nam pieniędzy na rozpoczynanie nowych form aktywizacji zawodowej. W porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco obcięto nam fundusze na ten cel. Mamy jednak nadzieję na poprawę tej sytuacji - wyjaśnia.

Małgorzata Pierzyńska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej tłumaczy: – Nie odnotowaliśmy zwolnień grupowych z dużych zakładów pracy na naszym terenie. Zarejestrowanych jest po prostu więcej absolwentów, dla których niestety mamy też mniej staży. Bezrobocie w powiecie grodziskim jest od dwóch lat najwyższe w okolicy. Tak nie było nigdy, wręcz przeciwnie. Jeszcze całkiem niedawno nasz powiat pod względem bezrobocia miał jeden z najniższych wskaźników w całej Wielkopolsce. W latach 2007-2008 było to około 5,4 procent. W Kościanie, Wolsztynie, Nowym Tomyślu bezrobocie w ostatnich latach znacząco spadło, a w naszym powiecie nie
– informuje.
Niepokojąco rośnie również liczba bezrobotnych w wieku od 25 do 34 lat - 494. W pozostałych przedziałach wiekowych sytuacja przedstawia się następująco: od 35 do 44 lat - 295, od 45 do 54 lat - 336, od 55 do 59 lat - 142. Po 60. roku życia w powiecie grodziskim nieaktywnych zawodowo jest ponad 30 osób.
Jan Targowicki ze Stodolska w gminie Rakoniewice, jest na zasiłku dla osób bezrobotnych od czerwca tego roku. Wcześniej przez cztery lata pobierał rentę. Mężczyzna, który ma 62 lata choruje na nadciśnienie, jednak świadczenie z tytułu niezdolności do pracy zostało mu odebrane. - Co mam teraz zrobić? - pytając rozkłada ręce. - Wcześniej nie mogłem pracować, teraz jestem zdrowy. - Nie rozumiem takich decyzji. Zasiłek został mi przyznany do grudnia i co będzie dalej? Z czego będę żył? Pan Jan twierdzi, że pracy dla osób w jego wieku już nie ma lub jej znalezienie jest mało prawdopodobne. 

Dodajmy, że w przeszłości najwięcej bezrobotnych w powiecie grodziskim było w 1997 roku. Wówczas nieaktywnych zawodowo na tym terenie było blisko 3 tysiące osób.

Lepiej sytuacja przedstawia się w powiecie nowotomyskim. W porównaniu z danymi z września ubiegłego roku, odnotowano tu nawet minimalny spadek. Stopa bezrobocia, w poprzednim jak i w tym roku oscyluje w granicach od 5,7 do 6,0 procent. Obecnie zarejestrowane są 1703 osoby.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto