W inscenizacji było zaangażowanych wiele osób W inscenizacji było zaangażowanych wiele osób

W inscenizacji było zaangażowanych wiele osób (© Fot.:ARCHIWUM )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wszyscy ci, którzy chcieli spędzić popołudnie na świeżym powietrzu i uczestniczyć w historycznej inscenizacji Grodziskiej Kompanii Obrony Narodowej z 1939 roku „na polu walki”, mieli ku temu niecodzienną okazję.

W ramach Pikniku Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej, który został zorganizowany już po raz ósmy w Parku mogli przenieść się siedemdziesiąt lat wstecz. To wydarzenie czyniło coroczny piknik nietypowym.

Rekonstrukcję przygotowało Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty, a główna rola przypadła prezesowi towarzystwa Dariuszowi Matuszewskiemu, który zagrał w inscenizacji porucznika, dowódcę Kompanii Grodziskiej, Aleksandra Handke. Młodzież oraz tłum mieszkańców Grodziska również mieli swój aktywny udział w tworzeniu widowiska, ponieważ występowali w roli ludności cywilnej, wypędzanej z miasta przez żołnierzy niemieckich.

Narratorem i jednocześnie komentatorem działań był nauczyciel historii w liceum Sebastian Skrzypczak.
Nie zabrakło charakterystycznych pojazdów i militarnego, historycznego już sprzętu, wybuchów, wystrzałów, czy zgiełku bitewnego. W muzeum można było również zapoznać się z wystawą poświęconą Grodziskiej Kompanii Obrony Narodowej.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali szereg atrakcji jakich jak konkursy z nagrodami, pokazy strażackie, przejażdżki konne. Nie zabrakło również tradycyjnej grochówki. Patronat nad imprezą objął burmistrz Grodziska Henryk Szymański.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!