W inscenizacji było zaangażowanych wiele osób

W inscenizacji było zaangażowanych wiele osób (© Fot.:ARCHIWUM )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wszyscy ci, którzy chcieli spędzić popołudnie na świeżym powietrzu i uczestniczyć w historycznej inscenizacji Grodziskiej Kompanii Obrony Narodowej z 1939 roku „na polu walki”, mieli ku temu niecodzienną okazję.

W ramach Pikniku Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej, który został zorganizowany już po raz ósmy w Parku mogli przenieść się siedemdziesiąt lat wstecz. To wydarzenie czyniło coroczny piknik nietypowym.

Rekonstrukcję przygotowało Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty, a główna rola przypadła prezesowi towarzystwa Dariuszowi Matuszewskiemu, który zagrał w inscenizacji porucznika, dowódcę Kompanii Grodziskiej, Aleksandra Handke. Młodzież oraz tłum mieszkańców Grodziska również mieli swój aktywny udział w tworzeniu widowiska, ponieważ występowali w roli ludności cywilnej, wypędzanej z miasta przez żołnierzy niemieckich.

Narratorem i jednocześnie komentatorem działań był nauczyciel historii w liceum Sebastian Skrzypczak.
Nie zabrakło charakterystycznych pojazdów i militarnego, historycznego już sprzętu, wybuchów, wystrzałów, czy zgiełku bitewnego. W muzeum można było również zapoznać się z wystawą poświęconą Grodziskiej Kompanii Obrony Narodowej.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali szereg atrakcji jakich jak konkursy z nagrodami, pokazy strażackie, przejażdżki konne. Nie zabrakło również tradycyjnej grochówki. Patronat nad imprezą objął burmistrz Grodziska Henryk Szymański.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!