Przedstawiciele ratusza, Rady Miejskiej, Starostwa Powiatowego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej tradycyjnie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie odbyła się też honorowa warta.

Mieszkańcy również wzięli udział w tej uroczystości. Dokładnie w minioną sobotę minęła 96.rocznica niepodległych walk w naszym regionie. To było jedno ze zwycięskich powstań w dziejach naszego kraju. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie te wróciły do Polski.

W całym kraju w miniony weekend odbywały się uroczystości związane z tą rocznicą. W miniony roku z okazji 95.rocznicy powstania na styku ulic Szerokiej i Powstańców Wielkopolskich odsłonięto pamiątkową figurę żołnierza- powstańca jako wyraz pamięci o tych osobach z naszego terenu, którzy zginęli w tym zwycięskim zrywie.

Dodajmy, że wczoraj tradycyjnie we wsi Śniaty w gminie Wielichowo odbyła się uroczystość upamiętniająca postać Franciszka Ratajczaka, pierwszą ofiarę Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. W czasie ataku został ciężko ranny i w godzinach wieczornych pierwszego dnia powstania zmarł. Pochowano go w grobowcu powstańców wielkopolskich na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Jego imieniem nazwano ulicę, przy której został ranny. Znajduje się tam też tablica pamiątkowa. Co roku w Śniatach spotykają się przy obelisku upamiętniającym jego osobę mieszkańcy wsi, a także delegacje władz.

Przedstawiciele starostwa i gmin powiatu spotkali się też w Ujeździe

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Ela (gość)

  Nie narzekajmy! Pokarzmy sami jak szanujemy Powstanie Wielkopolskie, a później wymagajmy tego od innych. Nie mam wpływu na to co wywiesi niemiecki właściciel Lidla, ale mam wpływ na to czy na moim domu, bądź balkonie zawiśnie flaga narodowa. I zamiast narzekać zaczynam od siebie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brawo dla wszystkich którzy wywiesili flagę, chociaż ciągle ich mało i faktycznie trzeba o tym przypominać co roku!!!!

  666 (gość)

  Co to są niepodległe walki? Napiszecie kiedyś z kim walczyli powstańcy, czy wasi niemieccy właściciele zabraniają?