Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: Personel boi się o przyszłość szpitala. Pracownicy przyszli na posiedzenie Komisji Zdrowia Rady Powiatu

Magdalena Łukaszewska
Szczegółowo do wyników audytu ustosunkowała się dyrektor szpitala Barbara Radomska-Szumska
Szczegółowo do wyników audytu ustosunkowała się dyrektor szpitala Barbara Radomska-Szumska Magdalena Łukaszewska
Grodzisk: Personel boi się o przyszłość szpitala. Dyrekcja ma opracować plan naprawczy

Radni, zarząd powiatu oraz dyrekcja szpitala dyskutowali nad funkcjonowaniem grodziskiego SP ZOZ
Rozmowa na ten temat odbyła się w czasie ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Powiatu Grodziskiego. Głównym celem spotkania miło być omówienie wyników audytu, który kilka tygodni temu został przeprowadzony w grodziskim szpitalu. Wspomniana kontrola miała na celu ustalenie przyczyn, które wpłynęły na obecną, nie najlepszą - zdaniem części osób - sytuację finansową SP ZOZ. Niespodziewanie na sali pojawił się również personel lecznicy:
- Pracownicy SP ZOZ przyszli tutaj ponieważ są zaniepokojeni dalszą przyszłością szpitala. Zrobili to z własnej woli, gdyż chcą wiedzieć, co dalej czeka naszą placówkę- wyjaśniała dyrektor lecznicy Barbara Radomska- Szumska. Niepokój wśród personelu wywołały propozycje zmian, jakie zdaniem firmy przeprowadzającej audyt, mogłyby pomóc poprawić sytuację SP ZOZ. Chodziło tutaj przede wszystkim o likwidację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dyskusję na ten temat rozpoczął starosta grodziski:
- Zacznę od tego, że audytorzy rzetelnie wykonali swoją pracę dając nam opis wniosków i rekomendacji dotyczących funkcjonowania naszego szpitala. Sporządzony raport stanowi podstawę do dalszych rozmów, a nie jest konkretnymi wytycznymi, które musimy zrealizować. Chodzi o to, aby zastanowić się, jakie możemy podjąć działania aby SP ZOZ dalej mógł oferować najlepszą możliwą opiekę dla pacjentów. Głównym celem naszych rozmów powinno być także znalezienie takich kierunków rozwoju dla SP ZOZ, które będą rentowne i zapewnią możliwość finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie chcemy bowiem powtórzyć błędu, jak w przypadku kariologii inwazyjnej i inwestować ogromnych środków w coś, co nie będzie miało szansy na kontraktowanie. Dodam w tym miejscu, że obecna sytuacja szpitala nie jest sytuację krytyczną. Wyniki finansowe lecznicy nie są jednak także bezpieczne i to się musi zmienić- mówił Mariusz Zgaiński.
Starosta poinformował również, że powiat zobowiązał władze szpitala do sporządzenia programu naprawczego lecznicy, który ma zostać przygotowany do 29 marca:
- Na tej podstawie będziemy mogli rozważyć, jakie dalsze kroki i w jakim kierunku należy podjąć- dodał M. Zgaiński.
Głos w sprawie zajęła również dyrektor szpitala:
- Z pomocy firmy, która prowadziła audyt, będziemy korzystać przy sporządzaniu systemu naprawczego dla szpitala. Jednak w tym miejscu chciałabym zaznaczyć, że do pewnych rekomendacji wskazanych w wystąpieniu pokontrolnym mamy zastrzeżenia. Kilka działań jakie zdaniem audytorów powinniśmy wdrożyć nie jest obwarowane obowiązkami prawnymi, nie ma takich wytycznych, takiego obowiązku. Według audytorów także na OIOMie nie świadczymy usług na najwyższym - 3 poziomie. W tym miejscu wyjaśnię, że takie usługi są u nas na 1 poziomie, czyli takim, jaki jest wymagany dla szpitali, które zapewniają podstawową opiekę. Podobnie jest w przypadku wskazania, w podsumowaniu audytu, niedoboru w sprzęcie. My mamy jednak taką aparaturę jaka jest wymagana. To wynika z zawartego z NFZ kontrataku i gdyby coś się tutaj nie zgadzało lub były jakieś nieprawidłowości, to wspominanego kontraktu z pewnością by z nami nie podpisano- wyjaśniała dyrektor wskazując jednocześnie, że szpital robi wszystko, aby pełnić opiekę na jak najlepszym poziomie.
Barbara Szumska zaznaczyła też, że wszystkie niezbędne standardy i wytyczne są w lecznicy zachowane biorąc pod uwagę obecną liczbę personelu, dostępne środki i możliwości:
- Mamy miesiąc na ustalenie programu naprawczego i będziemy nad tym bardzo rzetelnie pracować. Już teraz zaznaczę jednak, że na pewno nie będzie naszej zgody na likwidację OIOMu. Dzięki temu oddziałowi pomogliśmy wielu pacjentom. Wszystkie komórki szpitala powinny być zachowane, tylko wtedy będzie zachowane także bezpieczeństwo dla pacjentów i pracowników - podsumowała dyrektor.
Radni również uznali, że nie może być mowy o likwidacji jakiegokolwiek oddziału. Władze powiatu zdecydowały też, że wrócą do dyskusji na temat dalszej działalności szpitala, po przedstawieniu planu naprawczego. O kolejnych ustaleniach w tej sprawie będziemy informować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto