Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk: XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami! [ZDJĘCIA]

Materiał Grodziskiej Biblioteki Publicznej
Grodziska Biblioteka Publiczna
Tegoroczny, XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem #Biblioteka. Pod hasłem tym, kryją się ludzie, zbiory biblioteczne, spotkania, a także wszelkie wydarzenia i imprezy organizowane przez biblioteki. 

Grodziska Biblioteka Publiczna przygotowała ciekawy cykl wydarzeń skierowanych do różnych grup odbiorców, promujących bibliotekę, czytelnictwo, a także lokalnych twórców i artystów. Grodziski Tydzień Bibliotek odbył się pod patronatem burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

W środę 8 maja uroczyście obchodzono Dzień Bibliotekarza. Obecny na spotkaniu burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan złożył pracownikom biblioteki życzenia pomyślności w życiu osobistym i pracy zawodowej, a także podziękował za kreatywność i animowanie wielu znaczących grodziskich wydarzeń kulturalnych.

W czwartek, 9 maja gościem Grodziskiej Biblioteki był Wojciech Widłak - pisarz, autor ponad trzydziestu książek dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce. W spotkaniu udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grąblewie. Autor opowiedział o swojej przygodzie związanej z pisaniem książek, przyznał również, że pisanie książek daje mu wielką satysfakcję i ogromną radość. W czasie spotkania autor opowiadał dzieciom historie z tej i nie z tej ziemi, jak powstają jego książki, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jego współpraca z ilustratorami. Pisarz przeczytał także jedno ze swoich opowiadań, a następnie pokazał dzieciom, że nawet mała czarna kropka może być głównym bohaterem opowiadania. Za sprawą wyobraźni może przeistoczyć się w dziurę ozonową, oko cyklopa, czy zwykły guzik. Czas spędzony na spotkaniu autorskim upłynął w bardzo miłej atmosferze. Tradycyjnie już po spotkaniu można było zakupić książki m.in.: o przygodach Pana Kuleczki i otrzymać autograf z dedykacją.

W piątek, 10 maja naszym gościem był Piotr Kowalczyk – podróżnik, fotograf, pilot wycieczek a przede wszystkim pasjonat kultury Azji.

Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grąblewie zatytułowane „Śladami Stasia i Nel” nawiązywało do powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Podróżnik opowiadał o swojej wyprawie przez afrykańskie kraje: Egipt, Sudan, Etiopię i Kenię. Swoje opowieści przeplatał pokazem zdjęć i filmów, które powstały jako relacje z podróży. Opowiadał też jak zostać podróżnikiem oraz jak ciekawie i bezpiecznie zorganizować swoja podróż bez konieczności ponoszenia dużych wydatków finansowych.

W godzinach popołudniowych spotkał się z grodziską publicznością, która zabrał w egzotyczną podróż do Indii. Podczas spotkania zatytułowanego „Indie. Bollywood za kulisami” przedstawił miejsca, do których zwykli turyści rzadko docierają. Przedstawił Indie jako kraj kontrastów, w którym ludzie żyją albo w niewyobrażalnym bogactwie, albo w skrajnym ubóstwie, gdzie widzimy budowle ociekające złotem, kontrastujące
ze skrajnie zrujnowanymi ruderami.

W sobotę, 11 maja ruszyła I grodziska edycja Ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Dopisała nie tylko pogoda, ale i liczne grono uczestników, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pomarańczowy peleton wyruszył w trasę, biegnącą z Grodziska Wielkopolskiego do Granowa. Tam, w Bibliotece Publicznej na uczestników czekał poczęstunek, muzyka, wystawa gobelinów oraz pamiątek z historii Granowa.

„Spojrzenie mroku”, to tytuł wystawy fotografii Wiktorii Piotrowiak – uczennicy 3 klasy grodziskiego Gimnazjum. Wernisaż wystawy, na który przybyli nauczyciele, rodzice, znajomi i liczne grono przyjaciół autorki, odbył się w poniedziałek 13 maja w Galerii Młodych grodziskiej Biblioteki. Wiktoria Piotrowiak swoją przygodę z fotografią rozpoczęła już w dzieciństwie. "Jestem osobą, która idzie przez świat z kreatywnym spojrzeniem wyobraźni – mówiła autorka. Patrzę na niego przez troje oczu. Moje pierwsze oko umożliwia mi dostrzeżenie piękna, drugie na poznaniu wyjątkowości, a trzecie na upamiętnieniu ułamków wspomnień. Fotografią zainspirował mnie mój tata. Jestem mu za to ogromnie wdzięczna. Był osobą, która w pewnym sensie popchnęła mnie do krainy fotografii. Kiedyś mogłam tylko dumnie podążać za nim krokiem. Obserwowałam ruchy rodziciela i patrzyłam jak tworzy swoją własną sztukę. Teraz sama mogę odtwarzać swoje wizję. Życie z aparatem, kamerą, długopisem i kartką to zdecydowanie mój świat. Moje fotografie skupiają się w większości pośród ludzi. Według mnie ich piękno można doskonale odwzorować dzięki aparatowi... albo dzięki osobie za aparatem. Zdjęcia w dużej mierze pokazują jak bardzo każdy się różni. Jak każdy jest wyjątkowy. Wystarczy po prostu otworzyć oczy i pozwolić im na widzenie kogoś w inny nieznany dotąd sposób".

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Młodych Grodziskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kolejowej 12 w dniach od 13 do 27 maja 2019 r.

We wtorek, 14 maja, w czytelni biblioteki odbył się wieczór autorski MATEUSZA WIECZORKA - grodziskiego pisarza, autora powieści pt.„66 dusz”, „7 kobiet mafii”, „Ostatni worek cementu", zatytułowany "PRZEZ PRYSZMAT NIEPOWAGI 2". Pełne humoru i ekspresji spotkanie zgromadziło liczne grono grodziskich miłośników książki. Autor opowiadał m. in. o tym jak przypadkowo został pisarzem, choć nigdy nie przepadał za czytaniem książek. Zabawne historie z życia i anegdoty miały jednak ukryte przesłanie - zachęcały do sięgnięcia po książki, a także podjęcia samodzielnych prób pisania. Autor zaprezentował też maszynopis swej następnej powieści, która jest właśnie przygotowywana do druku.

Mateusz Wieczorek urodził się w 1988 roku w Grodzisku Wielkopolskim. Uważa się za lokalnego patriotę. Jego dotychczasowe życie upłynęło pod znakiem absurdu, który teraz postanowił wlać w swoje dzieła. Był już asystentem spedytora międzynarodowego, żołnierzem zasadniczej służby wojskowej, przedstawicielem handlowym oraz urzędnikiem państwowym. Obecnie pracuje jako operator wydobycia ropy i gazu. W wolnych chwilach pisze swoje książki. Ponad życie kocha kino, dobrą zabawę z przyjaciółmi oraz grę w paintball’a. Kiedy jednak świat nabiera zbyt szybkiego tempa, wymyka mu się by w ciszy i spokoju powędkować.

W dniach 13-15 maja, do wspólnego świętowania Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Gminnego im. Krasnala Hałabały oraz dzieci uczestniczące w cyklicznych zajęciach Błyskotliwego Malucha. Gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży była bohaterka książek Joanny Krzyżanek – Kura Adela. Dzieci miały możliwość wysłuchania zabawnego opowiadania pt.: „Kura i huśtawka” a następnie miały niepowtarzalną okazję zatańczyć z Kurą Adelą do jej ulubionej piosenki. W swojej podręcznej torebce Adela miała niespodzianki dla każdego uczestnika spotkania - piękne zakładki do książki oraz kolorowanki ze swoim wizerunkiem.

W Filii na os. Wojska Polskiego odbyło się szereg zajęć dla dzieci. W piątek 10 maja do biblioteki przybyły dzieci z grupy Sowy z Przedszkola Chatka Puchatka, by wziąć udział w kolejnym spotkaniu z cyklu „Walizka pełna opowieści”, realizowanym w naszej Bibliotece dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Tym razem walizka kryła w sobie pamiątki z Warszawy. Po zapoznaniu się z pamiątkami dzieci wysłuchały legendy o Bazyliszku. W poniedziałek 13 maja na spotkanie z tego cyklu przybyły przedszkolaki z Filii Osiedlowej Przedszkola Gminnego: grupy Żabki i Pszczółki. Na zakończenie każdego spotkania dzieci otrzymały herb danego miasta oraz kolorowanki. Dla starszych grup (kl. 1-2 oraz sześciolatków) bibliotekarki przygotowały zajęcia pt. „My w przyszłości, czyli kim chcesz zostać”. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Słocinie oraz grupa Sarenki z Przedszkola Chatka Puchatka. Dzieci chętnie opowiadały kim są z zawodu ich rodzice i kim sami chcieliby zostać w przyszłości. W zajęciach wykorzystano wiersze Danuty Wawiłow, Włodzimierza Scisłowskiego i Juliana Tuwima oraz teksty z książki „Zawody, czyli kim możesz zostać” Agnieszki Nożyńskiej. Drugą część spotkania stanowiły zabawy, np. „koło fortuny” i „zawodowe bingo”, które cieszyły się dużym powodzeniem.

Ostatnim wydarzeniem grodziskiego Tygodnia Bibliotek był wieczór poetycki zorganizowany we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolski, zatytułowany „Poetyckie talenty „Słowaka””. Gościem wieczoru była Ilona Chojnacka autorka debiutanckiego tomiku poezji zatytułowanego „Krwawy księżyc miłości” oraz uczniowie: Marta Rzeźnik, Adam Boch, Laura Napierała, Martyna Turnowska, Norbert Gryczyński, Dagmara Rypa, którzy recytowali licznie zgromadzonej publiczności napisane przez siebie wiersze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto