Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedz z umiarem, ćwicz i regularnie się badaj!

Monika Krężel
Gościem Spotkań Medycznych Krystyny Bochenek był prof. Krzysztof Strojek, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, hipertensjologii oraz diabetologii, krajowy konsultant ds. diabetologii. Tematem odcinka była cukrzyca.

Gościem Spotkań Medycznych Krystyny Bochenek był prof. Krzysztof Strojek, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, hipertensjologii oraz diabetologii, krajowy konsultant ds. diabetologii. Tematem odcinka była cukrzyca.

Cukrzycę nazywa się "epidemią XXI wieku". Choruje na nią w świecie 240 mln osób, w Polsce - 2 mln. Warto jednak pamiętać, że mnóstwo osób nie wie, że... choruje, gdyż cukrzyca jest wyjątkowo podstępna i przez wiele lat można nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Niektórzy sądzą, że chorują na cukrzycę dlatego, że zjadają zbyt dużą ilość słodyczy. To nieprawda. - Przyczyną pojawienia się cukrzycy na pewno nie jest objadanie się słodyczami - podkreśla prof. Krzysztof Strojek, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, hipertensjologii oraz diabetologii, krajowy konsultant ds. diabetologii. - Gdy u konkretnej osoby występuje otyłość, to ona będzie mieć skłonność do wystąpienia cukrzycy. Jeśli ktoś zjada słodycze i nie tyje, to nie ma to związku z wystąpieniem cukrzycy. Podobnie jest ze stresem. On może powodować podwyższenie stężenia cukru we krwi, ale generalnie nie wywołuje cukrzycy - wyjaśnia.

Na ujawnienie się tej choroby mają wpływ: czynniki genetyczne, otyłość, zaburzenia przemiany materii, zła praca trzustki.

Z cukrzycą związane są dwa pojęcia - trzustka i insulina. Trzustka jest organem, która produkuje insulinę. Insulina jest hormonem, substancją poprzez którą następuje regulacja poziomu cukru w organizmie. Gdy trzustka produkuje zbyt małą ilość insuliny, a mięśnie człowieka nie spalają jej - dochodzi do pojawienia się cukrzycy.

Na tę chorobę zapada z roku na rok coraz większa grupa osób. Jeżeli chory stosuje dietę, zażywa tabletki lub insulinę i postępuje ściśle według wskazań lekarza - z cukrzycą może żyć długo i dobrze. W przeciwnym wypadku cukrzyca doprowadzi do bardzo groźnych powikłań: choroby nóg, oczu (ślepota), serca, chorych naczyń mózgowych - porażeń, nerek.

Warto pamiętać, że cukrzycę można bardzo łatwo wykryć - wystarczy przynajmniej raz w roku zbadać sobie poziom cukru we krwi. Badanie wykonuje się na czczo, tzn. 8 godzin po ostatnim posiłku. Jeżeli poziom cukru wynosi ponad 126 mg/dl, mamy do czynienia z cukrzycą.

Pamiętajmy, że epidemia cukrzycy dotyka około 6-7 proc. populacji. W 2003 r. w Europie mieszkało około 48 mln ludzi ze zdiagnozowaną cukrzycą, w 2025 r. będzie ich około 58 mln. Co sekundę w Europie stwierdza się zachorowanie na cukrzycę u jednej osoby.


Prof. Krzysztof Strojek

Jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, hipertensjologii oraz diabetologii, krajowym konsultantem ds. diabetologii, pracownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Urodził się w 1958 r. w Zabrzu. Dyplom lekarza otrzymał w 1983 r. W 1991 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie dysertacji doktorskiej pracy "Funkcja płuc u chorych na cukrzycę", a stopień doktora habilitowanego w 1997 r. w oparciu o badania nad predyspozycją rodzinną w nefropatii cukrzycowej. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych otrzymał w 2002 r.

W Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii pracuje od 1983 r., a od 1984 r. w Wojewódzkiej Przychodni dla Chorych na Cukrzycę, gdzie od 2001 r. pełni funkcję kierownika. Działalność naukową koncentruje na diabetologii. W zainteresowaniach badawczych prof. K. Strojka można wyodrębnić dwa zasadnicze kierunki: opracowanie zasad profilaktyki i diagnostyki chorób związanych z narażeniem zawodowym na szkodliwe wpływy środowiska oraz szeroko pojętą problematykę diabetologiczną.

Uczestnik licznych międzynarodowych wieloośrodkowych badań klinicznych, opiekun 14 ukończonych prac doktorskich, autor ponad 130 artykułów i 4 podręczników ("Kardiodiabetologia", "Insulinoterapia w cukrzycy typu 2", "Cukrzyca dla Lekarzy Rodzinnych"). Członek wielu międzynarodowych towarzystw naukowych, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przewodniczący Oddziału Śląskiego PTD, członek Zarządu European Association for the Study of Diabetes (2000-2003), Vice President Hypertension in Diabetes EASD Study Group (1999-2002). Był konsultantem wojewódzkim ds. diabetologii na terenie woj. częstochowskiego, a następnie śląskiego. Jest członkiem Rady Naukowej "Diabetologii Doświadczalnej i Klinicznej", "Diabetologii Praktycznej", Review Editor, czasopisma International Diabetes Monitor, a od 2005 r. członkiem Rady Naukowej Fundacji na Rzecz Wspierania Polskiej Farmacji i Medycyny, przewodniczącym zespołu ekspertów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia ds. opracowania Narodowego Programu Walki z Cukrzycą. Otrzymał nagrodę zespołową - naukową oraz indywidualną za osiągnięcia dydaktyczne Rektora ŚAM I st. i II st. W 1994 r. praca, której był współautorem otrzymała nagrodę im. Bruno Watschingera na 12 Donau Symposium w Bambergu. W 1995 r. dwie prace prof. K. Strojka otrzymały pierwszą nagrodę i wyróżnienie na 5 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (na wniosek Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę).

Żona profesora - Karin jest okulistką. Mają dwoje dzieci - 22-letniego syna Michała, studenta prawa i politologii oraz 15-letnią córkę Małgosię. Jego hobby to brydż, żeglarstwo i narciarstwo, na które niestety zwykle brakuje mu czasu, choć ostatnio wygospodarował trochę wolnych chwil, aby zagrać 1-3 razy w tygodniu w siatkówkę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto