Styczeń to miesiąc, kiedy maturzyści bawią się na swoim pierwszym dorosłym balu. Zobaczcie, jak wyglądały studniówki przed laty.

Historycy nie są w stanie określić daty pierwszej studniówki, przypuszcza się jednak, że mogło to być już w 1788 roku, kiedy to na terenach ziem polskich (w zaborze pruskim) odbył się pierwszy egzamin maturalny.

Zobacz również: Najśmieszniejsze memy studniówkowePrzypuszcza się, że zabawa uczniów na 100 dni przed maturą była związana z Napoleonem, który właśnie 100 dni rządził we Francji przed klęską pod Waterloo.

Jedno jest pewne, uczniowie ostatnich klas szkół średnich w styczniu lub lutym bawią się na swoich pierwszych dorosłych balach już od około 200 lat.

Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego


Zobaczcie, jak wyglądała studniówka w czasach PRL-u.

Hallo

Komentarze (55)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Remus (gość)

Niektórzy tęsknią za PRL-em. Jeżeli mowa o młodzieży to faktycznie wtedy była bardziej odpowiedzialna, kulturalna i wychowana. Dzisiejsza to szkoda mówić - kłania się bezstresowe wychowanie poczynając od przedszkola a kończąc na szkołach, a będzie jeszcze gorzej. Ot takie idą "nowoczesne czasy".

60latek (gość)

Czas sie zmienia !!!!! Wszyscy bylismy mlodzi i tak bylo i bedzie !!!!! ze jak stoi to sie chce !!!!!!! Albo Bocian dzieci przynosi ?????? Bylo wtedy bardziej dyskretnie !!! a dzis jest inacze w czasach Internetu niema zadnych tajemnic sexualnych!!!!! albo sie myle ????? W tamtych czasach jak chciales kupic litr Mleka !!! to musiales kupic Krowe !!!!!! albo???????

wojan (gość)

Jeżeli jest Nasze miasto Łask to niech będą zdjęcia ze studniówek w łaskich szkołach, nie mamy się czego wstydzić bo były fantastyczne!

Doładowania do telefonów, liczba doładowań jest ograniczona! http://doladowanie (gość)

Doładowania do telefonów, liczba doładowań jest ograniczona!

http://doladowanie365.pl/0jxggpo/4

Sama w to nie wierzyłam ale 2 tygodnie temu dostałam doładowanie na jednej z tych stron tutaj dowód:

http://oi59.tinypic.com/do3qtl.jpg

Skontaktuj się ze mną proszę jeśli otrzymasz doładowanie, pozdrawiam. Mój email: natalia_iksde@prokont.pl

Pozdrawiam serdecznie. (gość) (sylwia)

Co się dziwić. Narodek został odmóżdżony przez ludzi "Solidarności". By było lepiej, trzeba ich rozliczyć przed sądem karnym, za zniszczenie gospodarstwa narodowego. Odmóżdżony naród to niewolnicy. Dlatego zacznijcie myśleć. Samodzielnie. IPN to oszustwo.

my normalni (gość)

Nie ma porównania. Wtedy młodzież miała zapewniona pracę i przyszłość. Zgodnie z wykształceniem. Dzisiaj przygotowuje się do niewolniczej pracy dla pana, najlepiej zachodniego. Zmywaki czekają, piekne bo zachodnie. Na magistrów, inzynierów i lekarzy. Nic dziwnego. To III Solidarnosciowa RP, czyli podnóżek UE i USA. Pozdrawiam serdecznie. Myślcie samodzielnie. Funkcjonariusze IPN, to ignoranci.

maturzysta z lat 70-tych (gość) (ZEB)

Każdy sądzi według siebie! Naprawdę nie ma znaczenia ile butelek wypiliście i kto z kim"spał" bo raczej na pewno NIE ZAUWAŻYŁEŚ o co chodziło w tym artykule!

poparcie (gość)

http://citizengo.org/pl/16815-wazne-referendum-na-slowacji-pomoz-naszym-slowianskim-sasiadom-w-walce-o-wspolne-wartosci

ZEB (gość)

Jak czytam te mądrości staruchów to mnie trafia!!!! Mam 57 lat i uważam,że młodzież doskonale potrafi się bawić-niedawno byłem na studniówkach mojego syna ,mojej córki-jest wszystko ok'.Nawiasem mówiąc to na większości tych zdjęć ta dawna młodzież stoi lub siedzi ,a tańczy np;major w mundurze -też mi młodzież.Jeszcze jedno;na mojej studniówce w 1978 r.kilka dziewczyn straciło dziewictwo ,wypiliśmy kilkadziesiąt butelek wódki,(było nas ok.100 osób).Wszyscy przeżyli,nic się nikomu nie stało--tylko dlaczego dziś udajemy świętych???Trzeba pobierać więcej magnezu to może i pamięć powróci Młodzież jest różna zarówno teraz i dawniej.żaden MOHER tego nie zmieni.

toja (gość)

Pamiętam...Białe bluzki,granatowe lub czarne spódniczki.Mnóstwo przygotowań przed i jeszcze więcej sprzątania po.Pomoc rodziców,śmieszne skecze,piosenki z własnymi tekstami.To były czasy!A po maturze pierwszy w życiu bal.Wtedy zabawa była w lokalu,w eleganckich sukienkach.Po raz pierwszy człowiek czuł swoją dorosłość.Myślę,że wspomnienia z tamtych czasów są bogatsze.

df (gość)

to sam pakuj manatki ,a nie wypędzasz , zarówno ty jak i twoje pokolenie , które rządzi tym krajem ludzi którzy stanowią przyszłość tego kraju !!!!!!!