Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Matki Bożej Anielskiej Neogotycki cud architektury w centrum miasta

Piotr Sobierajski
Kościół Matki Bożej Anielskiej to jeden z kilku najważniejszych symboli Dąbrowy Górniczej. Konsekrowany w 1912 roku od razu stał się dla mieszkańców opoką i znakiem opatrzności w trudnych czasach.

Kościół Matki Bożej Anielskiej to jeden z kilku najważniejszych symboli Dąbrowy Górniczej. Konsekrowany w 1912 roku od razu stał się dla mieszkańców opoką i znakiem opatrzności w trudnych czasach. 45 lat później Matka Boża dekretem prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, ogłoszona została patronką miasta, a w 1968 r. prymas wspólnie z metropolitą krakowskim, późniejszym Ojcem Świętym, Janem Pawłem II, ukoronował słynną figurę Matki Bożej Anielskiej - Matki Zagłębia.

Początki świątyni sięgają jednak w czasy zaborów. 29 lipca 1875 r. został poświęcony kamień węgielny pod kościół filialny parafii będzińskiej, pod wezwaniem św. Aleksandra.

- Kościół zbudowano pod takim wezwaniem, bo łatwiej było uzyskać zezwolenie władz carskich - mówi Jarosław Kwiecień, rzecznik kurii sosnowieckiej.

Parafię pw. św. Aleksandra utworzono 5 lutego 1891 r. Ciągły napływ ludności w poszukiwaniu pracy spowodował konieczność budowy nowej świątyni. By nie narazić się na sprzeciw władz zaborczych, projekt potraktowano jako rozbudowę starego kościoła.

Budowa trwała siedem lat. Powstała wspaniała neogotycka świątynia o długości 68 m, szerokości 30 m i wieżach, z których najwyższa ma aż 86 m. Kościół ten wznoszony był pw. Matki Bożej Anielskiej w 1901 roku podniesiony został do godności bazyliki.

Czasy po II wojnie światowej, budowa Huty Katowice i tzw. trasy gierkówki, miały negatywny wpływ na mury świątyni i przyczyniły się do ich powolnego niszczenia. Plac wokół kościoła zarekwirowano pod trasę szybkiego ruchu, która przebiega zaledwie kilka metrów od tego obiektu sakralnego.

W 1996 r. został on wpisany do rejestru zabytków. Po 40 latach zastoju i posuchy rozpoczęły się pierwsze prace konserwatorskie oraz renowacja rozpadającej się konstrukcji. - Restauracja zabytkowych wież, murów, dachu i polichromii to ogromny wysiłek ludzki i finansowy. Wspólnie z parafianami robimy, co w naszej mocy - podkreśla ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii.

Ostatnio udało się m.in. odnowić część elewacji zewnętrznej bazyliki, wymienić przeciekający dach. Odnowiono też ołtarz św. Barbary oraz wewnętrzne malowidła. Odpust przypada tu 2 sierpnia, kiedy do bazyliki pielgrzymują kobiety z całej diecezji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto