PKM Duda zwiększył ubój trzody chlewnej o 33 procent

PKM Duda zwiększył ubój trzody chlewnej o 33 procent (© J. Romaniszyn)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sąd Rejonowy w Lesznie wydał postanowienie zatwierdzające układ pomiędzy Polskim Koncernem Mięsnym Duda i wierzycielami, który został przyjęty 24 lipca. Postanowienie sądu finalizuje ostatni etap postępowania naprawczego, jednak na spółkę wciąż spadają konsekwencje "gry na opcjach". Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na koncern 200 tysięcy złotych kary.

- Doprowadzenie do końca programu naprawczego udowodniło, że PKM Duda potrafi skutecznie działać nawet w bardzo trudnych warunkach - zapewnia Maciej Duda, prezes PKM Duda. - Jednocześnie, mimo bardzo niekorzystnego otoczenia rynkowego, w ciągu pierwszego półrocza zwiększyliśmy sprzedaż do rekordowego w historii - podkreśla.

Kłopoty PKM Duda rozpoczęły się kilka miesięcy temu po ujawnieniu informacji o korzystaniu przez firmę z opcji walutowych. Kredyt Bank zażądał wówczas natychmiastowej spłaty ponad 27 mln złotych kredytu i wystąpił z wnioskiem o upadłość. Łączne zobowiązania holdingu wynosiły około 400 mln złotych netto.

Wobec żądających swoich pieniędzy wierzycieli, koncern z Grąbkowa koło Leszna stanął w obliczu bankructwa. Ostatnią szansą było postępowanie naprawcze, które wszczęto 9 marca. Sąd dał spółce cztery miesiące na restrukturyzację finansową firmy.

Układ naprawczy podpisano 24 lipca. Na jego podstawie zobowiązania wobec wierzycieli zamieniono na kredyty długoterminowe i emisję akcji. We wtorek sąd układ zatwierdził.

To dobra informacja dla koncernu, który obecnie przechodzi gruntowną restrukturyzację. - Obecnie pracujemy nad programem restrukturyzacji operacyjnej - mówi Maciej Duda. - Ma on na celu przede wszystkim poprawę efektywności działania oraz optymalizację kosztów - dodaje.

W środę Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na PKM Duda karę pieniężną w wysokości 200 tysięcy złotych. Powodem jest manipulacja informacyjna, do jakiej doszło pod koniec zeszłego roku. Chodzi o niezgodne z prawdą publiczne zapewnienie, że spółka nie zawierała transakcji terminowych o charakterze spekulacyjnym.

Kondycja finansowa jest jednak obecnie stabilna. Jak wynika ze sprawozdania finansowego za I półrocze 2009, przychody ze sprzedaży wyniosły 832,32 mln zł, rosnąc o 26 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost sprzedaży był możliwy dzięki zwiększeniu o 33 proc. liczby ubojów trzody chlewnej dokonywanych w zakładzie spółki w Grąbkowie. Przychody eksportowe grupy przekroczyły w I półroczu 92,83 mln zł, rosnąc o 29 proc., w porównaniu do odpowiedniego okresu 2008 r. Ich udział w strukturze przychodów grupy wyniósł w tym okresie ogółem 11,15 proc.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!