Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomnicka szkoła współtworzy Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan

D.M.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Łomnicy, jako jedna z terenu gminy Zbąszyń została przyjęta do projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt pn. „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”.

Liderem projektu **

„Szkoła Wielkopolska- Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”

jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, a partnerem –

Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej we Wrocławiu, Oddział Wielkopolski

**. - Projekt będzie trwał dwa lata. Podczas każdej edycji 20 uczniów w ramach zajęć pozalekcyjnych (w 4 pięcioosobowych zespołach) zajmuje się odnalezieniem najciekawszych i najwybitniejszych postaci danej gminy – zarówno historycznych, jak i żyjących obecnie – powiedziała koordynatorka projektu Justyna Olech. Uczniowie stworzą na temat wybranej osoby autorski wpis multimedialny, poparty badaniami, poszukiwaniami źródeł informacji oraz wywiadami.

„Kluczową wartością projektu jest budowanie lokalnej i regionalnej tożsamości, ukazanie dobrych wzorców i przykładów, że bohaterowie są wśród nas oraz wyrównanie szans uczniów poprzez naukę.

Zbiorczym efektem pracy wszystkich zespołów projektowych jest Encyklopedia Cyfrowa, dostępna dla wszystkich zainteresowanych na stronie **

www.cdew.pl

**. Wpisy stworzą swoistą „mapę Wielkopolan”, opisanych ze względu na ich miejsce urodzenia.

- Encyklopedia ma wszystkie funkcjonalności ułatwiające przeglądanie i poznawanie treści. Każdej postaci została poświęcona osobna mikro-strona, a nawigację ułatwia wyszukiwarka treści oraz interaktywna mapa Wielkopolski, pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie wpisów autorstwa uczniów poszczególnych gmin – dodaje Jolanta Bezdel.

Projekt rozpoczął się 02.01.2014 r. Zakończenie projektu nastąpi 30 czerwca 2015 r .
- Jesteśmy jedną z 226 szkół podstawowych, której jest dane współtworzyć Cyfrową Encyklopedię. Do działania przystąpiły dwie następne 10-osobowe grupy utworzone z uczniów klas IV - VI. Mówią opiekunki projektu Jolanta Bezdel i Justyna Olech. Zadaniem uczniów jest wyszukiwanie w gminie Zbąszyń ciekawych postaci i tworzenie fiszek do encyklopedii. Uczniowie sporządzają noty biograficzne, rysunki, kompletują zdjęcia, filmy i przeprowadzają wywiady z wybranymi osobami w naszej gminie.

Kogo wybiorą? Kto dostąpi zaszczytu zaistnienia w Cyfrowej Encyklopedii?
Ostatecznie zdecydują o tym dzieci. Pierwsza grupa projektowa już wybrała i napisała. Jest to pani **

Dorota Michalczak

,

pan Leonard Śliwa

,

ks. Leon Łodziński

oraz

Hans Stosch Sarrasani

**.

- Dwa następne zespoły projektowe właśnie wyszukują najciekawszych i najwybitniejszych mieszkańców, żyjących bądź nieżyjących. Z opracowanych not biograficznych, kolejne cztery biografie naszych mieszkańców trafią do Cyfrowej Encyklopedii. Być może zostaną wybrane spośród wielu - w drodze szkolnego referendum. O tym kto zostanie wybrany decydują wyłącznie dzieci. Wybór nie jest łatwy, gdyż jest wiele wspaniałych osób na naszym terenie. Mamy już wybrane osoby ale na razie nie chcemy jeszcze zdradzać - komentują koordynatorki projektu.

Najtrudniej było opisać cyrkowca
Najtrudniej było opisać Sarrasaniego, gdyż mieliśmy dostęp do materiałów tylko w języku niemieckim, a rodziny niestety na naszych terenach już nie ma.

Szkoła otrzymała sprzęt komputerowy
Do tej pory odbyły się seminaria dla dyrektorów szkół i warsztaty dla nauczycieli - opiekunów grup projektowych. W łomnickiej szkole została zainstalowana nowoczesna sieć WiFi i serwer zapewniający dostęp do Internetu wszystkim uczniom. Powstało laboratorium projektowe z laptopami i tabletami, oraz szkolna serwerownia. Cały budynek został objęty siecią bezprzewodową, zapewniającą dostęp do Internetu, zasobów szkoły oraz zasobów serwerowni regionalnej. Szkoła otrzymała także sprzęt komputerowy: 2 notebooki i 3 tablety, które pozostają w szkole po zakończeniu projektu.

Wdrażają nowoczesność, bo chcą być „szkołą dobrej lekcji”
Szkołą dobrej lekcji jest szkoła, w której po południu uczeń czuł się będzie mądrzejszy niż z rana - kiedy do niej przyszedł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto