Prof

Prof. Marek Jemielity, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i jego zespół gotowi są do przełomowego przeszczepu serca (© Sławomir Seidler)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Klinika Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która spełniła wszystkie wymogi stawiane ośrodkom transplantacji serca i uzyskała ministerialny audyt, jest w pełni gotowa do pierwszego zabiegu.

Od maja, gdy poznański Szpital Przemienienia Pańskiego, jako piąta placówka po Zabrzu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku, ma zgodę na transplantacje, wykorzystała ten czas na perfekcyjne przygotowanie się do nowego zadania. Kiedy będzie przeprowadzony pierwszy poznański przeszczep, nie wiadomo.
– Przeszczep serca to nie to samo, co wyprodukowanie samochodu, lecz efekt trudnej decyzji i odpowiedzialności. Ogłaszając pełną gotowość do transplantacji, potrzebujemy teraz ciszy i spokoju – uprzedza dr med. Szczepan Cofta, naczelny lekarz lecznicy.

Tymi słowami gasi najbardziej niecierpliwych oczekujących przełomowego dla naszego regionu zabiegu. Gdański ośrodek, który przed Poznaniem znalazł się w transplantacyjnym rejestrze, ma na koncie dopiero dwie operacje. W cieniu tego spektakularnego zabiegu kryje się wiele spraw organizacyjnych, od których zależy ostateczny sukces. Serce dawcy powinno bić w nowym organizmie w czwartej godzinie od pobrania.

Transport organu do stu kilometrów może się odbywać samochodem. Na dłuższych trasach trzeba już organizować przewóz śmigłowcem lub samolotem. Ale zabezpieczenie środków transportu nie gwarantuje jeszcze, że organ zostanie wykorzystany. Są jeszcze do spełnienia wymogi medyczne. W krakowskiej placówce, której dwa miesiące temu zarzucono „zmarnowanie” serca pobranego w szpitalu powiatowym, tłumaczono się właśnie przeciwnościami natury medycznej: był organ, ale nie było komu przeszczepić. Organizacja, jak tłumaczą poznańscy kardiochirurdzy, nie wyczerpuje wszystkiego, co jest potrzebne, aby przystąpić do transplantacji.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!