Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melisa - czy wiesz, w czym może ci pomóc?

abcZdrowie.pl
by sophiea / CC BY 2.0 (flickr)
Czy znasz wszystkie korzystne zastosowania melisy? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na temat jej dobroczynnego wpływu dla zdrowia i urody

Z czym kojarzy ci się melisa? Wielu osobom w pierwszej kolejności przyjdzie na myśl ziołowa herbatka na uspokojenie. Właściwości tej rośliny pozwalają nam bowiem przyrządzić z niej napój, który koi nadmierne napięcie psychiczne i fizyczne. Jednak to nie wszystkie korzyści, które zawdzięczamy melisie. W czym i komu może pomóc?

Czym jest melisa?

Melisa lekarska to roślina znana obecnie niemal na całym świecie. Osiąga około 60 cm. Ma sercowate, obłe liście o karbowanych krawędziach, a przy ich złączeniach z łodygą wyrastają kiście kwiatków o jasnożółtym zabarwieniu. W Polsce cenione są zarówno jej walory smakowe, jak i właściwości zdrowotne. Najczęściej spożywana jest jako herbata. Poza tym wykorzystywana jest do produkcji likierów, a jej liście dodaje się do sałatek, dzięki czemu zyskują one nieco cytrynowy smak (ze względu na obecny w niej cytral i cytronelol). W kuchni przydadzą się również podczas przyrządzania marynat, sosów, gulaszów, zup, a nawet kanapek. W końcu melisa jest powszechnie wykorzystywana w ziołolecznictwie.

Melisa koi

Prawdopodobnie najbardziej znane i zakorzenione w naszej świadomości jest uspokajające działanie melisy. Jej oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy jest silne. Zauważa się jej korzystne działanie w leczeniu nerwic różnego typu (m.in. narządowej, neurastenii, serca),
zaburzeń snu czy nadpobudliwości. Dzięki melisie można nawet zredukować dawkę niektórych leków. Oczywiście każda sytuacja powinna być konsultowana z lekarzem. Ponadto roślina ta łagodzi objawy zwykłego rozdrażnienia, które może przydarzyć się każdemu w wyniku stresu. To działanie pomaga również uporać się z bólami głowy oraz ze zmęczeniem.

By przygotować relaksacyjny napój, należy zaparzyć półtorej łyżeczki suszu i przykryć szklankę na około 10 minut. Kobiety w ciąży mogą pić melisę, by zapobiec porannym mdłościom oraz ogólnie uspokoić organizm.

Rozkurczające właściwości melisy pomagają kobietom radzić sobie z bólami menstruacyjnymi. Stosuje się ją również w odpowiedzi na zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nerwica żołądka, zaparcia, wzdęcia), a nawet po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.

Potwierdza to dietetyk, Magdalena Borowiec, opisując w skrócie działanie tej rośliny - jest to doskonały środek uspokajający, który działa również, gdy niepokój powoduje problemy związane z układem pokarmowym, np. bóle żołądka, mdłości lub bóle kolkowe. Napar z melisy pobudza apetyt oraz łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Gorąca herbata z melisy lekarskiej pomaga w leczeniu przeziębienia lub grypy, ponieważ wywołuje pocenie się, przez co skutecznie zwalcza gorączkę - kończy.

Antyseptyczna melisa

Melisę można pochwalić również za jej antywirusowe i przeciwbakteryjne oddziaływanie. W tym charakterze stosuje się ją w postaci naparów lub do przemywania zainfekowanych miejsc – wszystko zależy od rodzaju zakażenia. Wykazano np. jej dobroczynne właściwości w walce z wirusem opryszczki wargowej. Zapobiega też rozwojowi bakterii Helicobacter pyroli, odpowiedzialnej m.in. za chorobę wrzodową żołądka. Dodatkowo melisa działa również przeciwgrzybicznie (Candida albicans, Aspergillus flavus, Penicillinum citrinum), a przy przeziębieniu i grypie obniża gorączkę, łagodzi kaszel, działa napotnie oraz wykrztuśnie. Jej stosowanie przyśpiesza czas leczenia i powrotu do dobrej kondycji zdrowotnej.

Melisa dla komfortu i urody

Okład z melisy sprawdza się również na ukąszenia owadów. Zmniejsza obrzęk oraz redukuje ból i świąd. Natomiast inhalacje z wykorzystaniem melisy niwelują objawy astmy i alergii.

Melisa znajduje też swoje miejsce w kobiecym arsenale pozwalającym wesprzeć urodę. W takim wydaniu występuje jako składnik kosmetyków do włosy i cery. Tego typu preparaty można dodawać również do kąpieli, oddziałując równocześnie na skórę całego ciała.

Natura udostępniła nam wiele środków, dzięki którym możemy zadbać zarówno o kondycję zdrowotną, jak i po prostu o estetykę. Melisa jest powszechnie dostępna a przy tym ma wiele korzystnych właściwości, po które warto sięgać.

Tekst: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto