Festiwal Szanty im

Festiwal Szanty im. Teresy Remiszewskiej powstał z inicjatywy Ewy Żuryło (© FOT. KRZYSZTOF SOBKOWSKI)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jan Japas Szumański wygrał konkurs na dyrektora Międzychodzkiego Domu Kultury, ale pracę w nim zacznie dopiero w styczniu 2010 roku. Do tego czasu jednostką będzie kierował Jacek Kaczmarek – dotychczasowy dyrektor Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

W mieście aż huczy od plotek, a opozycja nie pozostawia na władzach suchej nitki. Opozycja dzisiaj zamierza zająć w tej sprawie oficjalne stanowisko podczas sesji Rady Miejskiej.

– My nie mamy nic do osoby Jana Japasa Szumańskiego, ale jak można wybrać na stanowisko kierownicze osobę, która jest już w wieku emerytalnym – oburza się Krzysztof Wolny. – Powinniśmy szukać młodych ludzi ze świeżymi pomysłami, mieszkańców Międzychodu, którzy chcą dla tego miasta zrobić coś dobrego. Pan Szumański będzie piastował funkcję przez dwa lata i znów problem powróci. Niestety stajemy się miastem emerytów – przekonuje radny. – A już w ogóle niezrozumiałą rzeczą jest to, że nowy dyrektor zacznie pracę dopiero 1 stycznia, a w tym czasie będzie go zastępował Jacek Kaczmarek, który nie posiada żadnych kwalifikacji w tym zakresie. Nie ma przecież wyższego wykształcenia, ani uprawnień do zarządzania jednostkami kulturalnymi. Ponadto nadal nie została wyjaśniona sprawa koordynowania przez tego pana pracy Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, a było do tego wiele zastrzeżeń. To jest przecież skandal – kwituje.

Emocje stara się studzić burmistrz Międzychodu Roman Musiał.
– Jan Japas Szumański spełnił niezbędne wymagania podane w ogłoszeniu o naborze. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazał się wszechstronną wiedzą na temat zagadnień związanych z kierowaniem i funkcjonowaniem instytucji kultury. Przedstawił koncepcję pracy, która została pozytywnie przyjęta przez komisję kwalifikacyjną. Faktycznie rozpocznie urzędowanie w MDK od stycznia 2010 roku, bo taką złożył deklarację podczas konkursu. Wiąże się to z tym, że wcześniej nie jest w stanie uporządkować swoich spraw związanych z pracą w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu – wyjaśnia Roman Musiał. – Przez te 3 miesiące zastąpi go Jacek Kaczmarek, bo nie możemy pozwolić na to, by MDK był bez zarządu. Jacek Kaczmarek współpracuje z urzędem i jest dyrektorem Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Teraz dla ośrodka zaczyna się tzw. martwy sezon, więc rozwiążemy z nim umowę na tę działalność, a podpiszemy na kierowanie MDK. Szukaliśmy zastępcy wśród obecnych pracowników MDK i urzędników, ale nie znaleźliśmy. Jacek Kaczmarek jest najlepszym kandydatem – nie pozostawia wątpliwości włodarz.

Przypomnijmy. Konkurs na dyrektora MDK rozstrzygnięto w ubiegłym tygodniu. Odbył się, bo poprzednia dyrektor Ewa Żuryło, z dniem 1 lipca zrezygnowała z pracy i wyjechała.
– Pracowałam w Międzychodzie z pasją i zaangażowaniem. Od początku rzucano mi jednak kłody pod nogi – mówi była dyrektor MDK Ewa Żuryło. – Nie poddawałam się przez kilka lat. Mając świetną załogę, można było naprawdę dużo zrobić. Cały czas brakowało jednak zrozumienia ze strony niektórych radnych. Postanowiłam odejść.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!