Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Naturalne kosiarki" zamieszkały nadwiślańską wyspę. Owce i kozy spacerują niemal w centrum miasta

Konrad Dąbrowski
Na wyspie znajdującej się obok mostu Gdańskiego pojawiły się kozy i owce. Zwierzęta mają za zadanie usunięcie trawy, która rośnie na wyspie. Szczegóły w artykule poniżej.
Na wyspie znajdującej się obok mostu Gdańskiego pojawiły się kozy i owce. Zwierzęta mają za zadanie usunięcie trawy, która rośnie na wyspie. Szczegóły w artykule poniżej. fot. UM WARSZAWA
Na wyspie znajdującej się obok mostu Gdańskiego pojawiły się kozy i owce. Zwierzęta mają za zadanie usunięcie trawy, która rośnie na wyspie. Szczegóły w artykule poniżej.

Wyspa leżąca obok mostu Gdańskiego została tymczasowo zamieszkana przez kilkadziesiąt owiec i kóz. Właściciel hodowli z okolic Wawra i Józefowa będzie wypasał tam swoje zwierzęta, by te żywiły się trawą rosnącą na wyspie. Zjedzenie przez kozy i owce części roślinności znajdującej się na terenie wyspy ma pomóc żyjącym na niej ptakom. Dzięki regularnym wypasom kóz i owiec, wyspa będzie dogodnym terenem do budowania gniazd przez nadrzeczne ptactwo.
-Kiedy zabezpieczyliśmy teren dla rybitw, mew i sieweczek, pojawił się problem z koszeniem wyspy. Ptaki czują się komfortowo tylko na nisko porośniętej ziemi. Jednak nadwiślańska, żyzna gleba powoduje szybki wzrost chaszczy. Na szczęście kozy i owce są smakoszami pędów drzew, takich jak klon jesionolistny czy robinia akacjowa. Tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich pozwala zwolnić proces odrastania wysokich roślin. – mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Międzywale Wisły jest bardzo bogate przyrodniczo. Z tego powodu zostało objęte programem ochrony obszarów Natura 2000. Nad Wisłą mieszkają niespotykane w Europie gatunki np. Rybitwa białoczelna czy rybitwa rzeczna. Ptaki lubią zamieszkiwać dzikie nadwiślańskie brzegi, ze względu na dogodne dla nich warunki do życia. Wyspa jest bezpiecznym miejscem dla ptaków. Mogą one swobodnie żyć, z daleka od wędkarzy i spacerowiczów.

- Rybitwy, mewy i sieweczki lubią żyć i zakładać gniazda pośród niskiej roślinności. Jednak, mimo koszenia, żyzna gleba powoduje szybkie odrastanie krzewów i drzew. Aby nie naruszać naturalnych lęgowisk ptaków, wysłaliśmy tam w grudniu kozy i owce. Pilotażowa akcja sprawdziła się – zwierzęta zjadają zarośla i tym samy w pełni naturalnie pomagają nam w pielęgnacji domów skrzydlatych mieszkańców wyspy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Owce i kozy zostaną na nadwiślańskiej wyspie aż do zimy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto