Od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia grozi 61-letniej kobiecie i jej 56-letniemu mężowi, którzy dokonali szeregu oszustwa na ponad 130 tysięcy złotych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kobieta powoływała się na wpływy wśród wysokich władz kościelnych. Ostrowska prokuratura rejonowa ustaliła, że w okresie od wiosny 2007 do grudnia 2008 roku aż pięciokrotnie wyłudziła pieniądze od mieszkańca Kalisza. Oszustka wmówiła mu, że działa na zlecenie jednego z arcybiskupów. Mężczyzna przekazał jej w sumie 11 tysięcy złotych, które miały być rzekomo przeznaczone na załatwienie spraw związanych ze sprzedażą willi arcybiskupa, a także wydaniem książki jej autorstwa o życiu papieża oraz realizacją dużej inwestycji w postaci „domu spokojnej starości dla wysokich dostojników kościelnych”. We wszystkim pomagał jej mąż.

- W kolejnych dziesięciu zarzutach opisano dokonanie przez wymienioną w okresie od listopada 2008 roku do kwietnia 2009 roku w Ostrowie Wlkp., w podobny sposób, innych oszustw na szkodę pięciu dalszych osób, w wyniku których wyłudzono pieniądze w kwocie ponad 120.000 zł. W opisie powyższych czynów przedstawiono m.in. działanie polegające na przyjmowaniu przywłaszczanych następnie pieniędzy rzekomo przeznaczonych na wycieczkę „biednych kleryków z Ukrainy, Litwy i Białorusi” do Watykanu, a także indywidualne wyjazdy pokrzywdzonych do Watykanu i Fatimy – tłumaczy Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Prokuratura ustaliła, że kobieta nie miała żadnych wpływów we władzach kościelnych. W trakcie śledztwa badali ją biegli psychiatrzy, którzy stwierdzili, że w trakcie popełniania przestępstw 61-latka miała w pełni zachowaną poczytalność. Wcześniej była już karana za oszustwa. Prokuratura zakończyła w tej sprawie śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!