Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Parzęczewie należący do Skarbu Państwa będzie sprzedany

Malwina Korzeniewska
archiwum
Zabytkowy pałac w Parzęczewie z XIX wieku ( gmina Kamieniec) być może pod nadzorem nowego właściciela doczeka się rewitalizacji i dawnej świetności.

Zabytkowy obiekt w Parzęczewie z XIX wieku ( gmina Kamieniec) być może pod nadzorem nowego właściciela doczeka się rewitalizacji i dawnej świetności. Dziś pałac jest pustostanem, otoczony kilkuhektarowym, zaniedbanym parkiem na ternie którego chętnie odpoczywają mieszkańcy. Choć jego bryła pozostaje w dobrym stanie, całość nie zachęca do zwiedzania.

Właścicielem zespołu pałacowo-parkowego jest Skarb Państwa. Jak poinformowała nas Sylwia Stawujak z poznańskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych nie jest on objęty żadną dzierżawą, a roszczenia do majątku złożyli spadkobiercy byłego właściciela. -Nie toczy się jednak żadne postępowanie na drodze administracyjnej. Oddział terenowy ANR chce przygotować pałac do sprzedaży na rzecz spadkobierców - wyjaśniła.

Sekretarz gminy Maria Napierała mówi, że zagospodarowanie pałacu w Parzęczewie byłoby właściwym i bardzo potrzebnym działaniem. - Tak się złożyło, że wszystkie nasze pałace mają prywatnych właścicieli, którzy o swoje mienie dbają. Właściwie tylko ten parzęczewski pałac nie znalazł do tej pory przeznaczenia. Mamy nadzieję, że to się w najbliższym czasie zmieni i to miejsce zyska swój dawny urok - dodała. Majątki Parzęczewo, Zielęcin, Wąbiewo i lasy w Kotuszu należały do kalwińskiej linii rodu Potworowskich.

Trochę historii. Pałac w Parzęczewie wybudowany został około 1830 roku dla Adolfa Potworowskiego, którym mieszkał tam razem z bratem Maksymilianem. O Adolfie krążą legendy, między innymi ta, że doglądał majątku nocą.

Pałac w Parzęczewie pierwotnie był parterowy. Przebudowano go na początku XX wieku na piętrowy pałac neogotycki. Od strony północno-zachodniej. Do dziś zachowały się m.in. dawna sypialnia z alkową i wydzielona klatka schodowa. W sieni znajdowała się neobarokowa krata z herbem Dębno. Przy pałacu jest zespół folwarczny, składający się z dwóch podwórzy gospodarczych, ze spichlerzem, stajnią, owczarnią, gorzelnią i stodołami. Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni ponad 8 hektarów, założony na początku XIX wieku.

O pałacu napisanojuż wiele. Autorzy artykułów prasowych, podkreślają przede wszystkim wyjątkową architekturę obiektu. Jak zagospodarują pałac nowi właściciele? Tego dowiemy się pewnie niebawem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto