Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piwo Grodziskie wraca do sprzedaży

AWY
Historyczne butelki Piwa Grodziskiego, znajdujące się w miejskim muzeum. Czy tak będą wyglądać w sprzedaży za rok?
Historyczne butelki Piwa Grodziskiego, znajdujące się w miejskim muzeum. Czy tak będą wyglądać w sprzedaży za rok? archiwum
Jak smakować będzie Piwo Grodziskie? Miłośnicy tradycyjnej marki z Grodziska będą się mogli o tym przekonać już za rok. Grodziskie wraca na sklepowe półki i będzie sprzedawane w tradycyjnych butelkach!

Przygotowania do wznowienia produkcji Piwa Grodziskiego trwają. Choć na razie na ulicy Poznańskiej nie widać robotników, z pewnością pojawią się już wkrótce.

- Nim to nastąpi musimy przejść całą drogę formalno-prawną – mówi Krzysztof Panek, prezes Browaru Fortuna, które kupiło od miasta dawną warzelnię piwa w Grodzisku. - Czekamy na uchwalenie planu zagospodarowania dla tego terenu. Cały obiekt został już zinwentaryzowany i przeniesiony przez projektantów na papier. Teraz toczą się prace przy tworzeniu koncepcji tego, jak będą wyglądały dwa należące do nas budynki. W pierwszym etapie wyremontujemy większy obiekt po prawej stronie, gdzie prowadzona ma być produkcja piwa. W drugim zaś starszy budynek z czerwonej cegły po lewej stronie, w którym powiększymy obszar produkcji, a także pojawi się zaplecze gastronomiczne i muzeum piwowarstwa.

Jak przyznał Krzysztof Panek trwają dyskusje na temat tego, jak oba obiekty będą wyglądać z zewnątrz. Faktem jest, że mają się w sposób znaczący wyróżniać i jednoznacznie kojarzyć z browarnictwem.

- Możliwe, że budynek produkcyjny odrestaurujemy wracając do jego pierwotnego wyglądu. Mamy stare fotografie, na których prezentuje się on zdecydowanie ciekawiej niż obecnie. Ma ładne okna, wygląda bardziej industrialnie. Jest też pomysł, aby jego elewacja była lustrzana i odbijał się w niej starszy i architektonicznie ładniejszy obiekt, w którym ma być pub i muzeum związane z Piwem Grodziskim.

PIWO GRODZISKIE - HISTORIA, TRADYCJA, PRODUKCJA - ZOBACZ W NASZYM SERWISIE

To jednak detale. Najważniejsze jest uruchomienie produkcji i tu Krzysztof Panek zapewnia, że odbywać się ona będzie w starym stylu przy otwartej fermentacji, nadzorowana przez piwowarów, którzy samodzielnie uwarzą trunek. - Nie będzie żadnej skomplikowanej, automatycznej linii produkcyjnej – stwierdza.
Ciekawostką jest także to, że Piwo Grodziskie ma być rozlewane do takich samych butelek jak niegdyś o specyficznym kształcie. - Chcemy być najbardziej jak to możliwe wierni pierwowzorowi - dodaje.

Piwo Grodziskie było produkowane od 16. w. W latach 20 - tych ubiegłego wieku zyskało status wyrobu regionalnego. Sprzedaży piwa zaprzestano w 1993 roku.

Pamiętacie smak Piwa Grodziskiego? Czekamy na wasze opinie i komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto