To nie pierwsz problem burmistrza Pniew z prawem To nie pierwsz problem burmistrza Pniew z prawem

To nie pierwsz problem burmistrza Pniew z prawem. Dotychczas wychodził z nich obronną ręką (© K. Sobkowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Poznańska Regionalna Izba Obrachunkowa skierowała do Prokuratury Rejonowej w Szamotułach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza Pniew Michała Chojarę.

Doniesienie to potwierdziła Grażyna Wróblewska, prezes poznańskiej RIO. Zawiadomienie prokuratury szamotulskiej jest efektem kontroli, jaka zakończyła się w pniewskim magistracie w maju. W lipcu kontrolerzy opublikowali wystąpienie pokontrolne i nie wystawili włodarzowi i jego urzędnikom pozytywnej oce-ny.
Kontrolerzy RIO sprawdzili pracę pniewskiego urzędu w latach 2006–2007 i uznali, że w magistracie występuje „wiele nieprawidłowości i uchybień, spowodowanych nieprzestrzeganiem przepisów prawa przez pracowników oraz brakiem nadzoru ze strony kierownictwa”.

Główne zarzuty dotyczą nieprawidłowości w pracy księgowości, którą kierowała Ewa Piotrowska. Wśród jej największych win RIO wskazała przelew na 200 tys. złotych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na spłatę zobowiązań urzędu. Skarbnik nie rozliczyła również delegacji służbowych. Problem dotyczy ponadto niesłusznie pobranych diet przez uczestników delegacji do Niemiec. Diety wypłacono za trzy dni, a delegacja trwała dzień krócej.

Wiele miejsca w wystąpieniu pokontrolnym poświęcono nieprawidłowościom w rozliczaniu dotacji przez organizacje pozarządowe.
Najbardziej bulwersujący opinię publiczną jest wątek błędnych – zdaniem RIO – decyzji dotyczących umorzeń zaległości podatkowych. Jak wykazano w zaleceniach pokontrolnych, pniewscy urzędnicy podjęli decyzje dotyczące umorzeń bez przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie sytuacji finansowej wnioskodawcy. Umorzenia te dotyczyły kwot niekiedy przekraczających 100 tys. złotych. Wśród zarzutów wobec burmistrza jest ponadto bezpodstawne przyznawanie nagród najbliższym współpracownikom, w tym byłej skarbnik Ewie Piotrowskiej.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: