Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pociag Stęszew-Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn wjechał już na swoje tory

MAL
Po blisko półrocznej przerwie pociąg osobowy wjechał do Grodziska
Po blisko półrocznej przerwie pociąg osobowy wjechał do Grodziska MAL
Po pięciu miesiącach na odcinku Stęszew-Grodzisk Wielkopolski, PKP wreszcie wznowiło ruch. Inwestycja cały czas trwa.

W lipcu wprowadzono autobusową komunikację zastępczą, w związku z remontem linii kolejowej Luboń - Wolsztyn. Uniedogodnienia choć tymczasowe, a modernizacja długo oczekiwana, wywołało sporo utrudnień. Mieszkańcy powiatu grodziskiego, jadący z Poznania do domu, musieli w Stęszewie z pociągu przesiąść się w autobus. Wielu narzekało, ale jednocześnie podkreślało, że warto przeczekać tę sytuację, aby było lepiej.

I jak podkreślają przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, pasażerowie będą jeździć szybciej, komfortowo i bezpieczniej. Jak oceniają nową sytuację grodziszczanie? – Zdecydowanie warto było czekać. Jeżdżę pociągiem kilka razy w miesiącu. Teraz można odczuć polepszenie warunków tej jazdy, nie trzęsie, nie buja. Pociąg jedzie płynnie – powiedział Antoni Nowak z Grodziska. - Przede wszystkim o siedemnaście minut krócej pojedziemy autobusem szynowym z Lubonia do Wolsztyna - powiedział Zbigniew Wolny z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, zaznaczając, że choć od połowy grudnia pociągi na tej trasie już kursują, to cała inwestycja zakończy się dopiero pod koniec maja przyszłego roku.

- Przede wszystkim muszą zostać dokończone prace przy układzie torów i budowie peronu w Stęszewie, a także przy automatyce sterowania ruchem między innymi w Rakoniewicach, Grodzisku i Wolsztynie, chodzi o sygnalizację świetlną - wyjaśnił.
Linia Kolejowa Wolsztyn - Poznań modernizowana jest pod nadzorem konserwatora zabytków. W Wolsztynie znajduje się czynna parowozownia, prowadząca eksploatację parowozów do przewozów rozkładowych i towarowych. W mieście również zabytkowa wiata kolejowa już wkrótce doczeka się modernizacji. - Cały czas trwają odbiory eksploatacyjne. Pociągi będą mogły osiągać prędkość nawet do 110 kilometrów na godzinę - dodał Zbigniew Wolny.

Wyremontowanie 73 kilometrów torowiska kosztuje 84 miliony złotych, 70 proc. tej kwoty będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto