Na taką radość sportowców pracowała nad Maltą duża grupa bezimiennych organizatorów

Na taką radość sportowców pracowała nad Maltą duża grupa bezimiennych organizatorów (© Marek Zakrzewski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Cztery lata przygotowań do wioślarskich mistrzostw świata minęły bardzo szybko. Jeszcze szybciej zakończyły się same mistrzostwa, które w dniach 22–30 sierpnia 2009 zostały rozegrane na torze regatowym Malta w Poznaniu.

To były historyczne zawody dla tej dyscypliny w naszym kraju, nie tylko ze względu na sukcesy sportowe, ale też znakomitą organizację imprezy.

Podczas poznańskich mistrzostw świata reprezentanci Polski wywalczyli cztery medale: dwa złote i po jednym srebrnym i brązowym. Mazurka Dąbrowskiego w pierwszym dniu finałów wysłuchały Julia Michalska i Magdalena Fularczyk (obie Tryton Poznań), które zostały mistrzyniami świata w dwójkach podwójnych (po raz pierwszy w historii złoto polskich wioślarek). Drugie złoto wywalczyli: Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski w czwórkach podwójnych. Był to już czwarty tytuł mistrzowski tej osady, a wraz z olimpijskim złotem w Pekinie, nawet piąty. Srebrny medal (niespodziewanie) zdobyły Magdalena Kemnitz (Posnania RBW) oraz Agnieszka Renc w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. Brązowy krążek wywalczyli: Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Siemion i Łukasz Pawłowski w czwórkach bez sternika wagi lekkiej. Tuż za podium uplasowała się męska ósemka, a piąte miejsce zajęła kobieca czwórka podwójna wagi lekkiej. Polska w klasyfikacji medalowej uplasowała się na piątej pozycji. Nigdy wcześniej nie było takich sukcesów. To oczywiście aspekt sportowy imprezy. Organizatorzy też nie mają się czego wstydzić, bo zdali ten egzamin celująco.

– Poznań wyznaczył nowe standardy organizacji mistrzostw świata. Tym samym postawił bardzo wysoko poprzeczkę kolejnym organizatorom. Szczególnie zaimponowali mi ludzie nie związani zawodowo z mistrzostwami, którzy poświęcili swój wolny czas na organizację i przeprowadzenie tych zawodów. To ewenement w skali światowej, a wioślarstwa w szczególności – powiedział Denis Oswald, prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA).

W komitecie organizacyjnym pracowały 22 osoby, które przez cztery lata zbierały doświadczenia przy okazji kolejnych regat: Pucharów Świata, mistrzostw świata do lat 23, mistrzostw Europy czy kwalifikacji olimpijskich. Obserwowano także bardzo dokładnie regaty organizowane w innych miejscach na całym świecie.

Grupę ludzi odpowiedzialnych za wszystko, co się działo przez ostatnie kilkanaście dni nad Maltą i w samym Poznaniu, stanowili: Paweł Daniel, Gabriela Braciszewska, Jerzy Sołowiej, Rafał Hardziński, Wojciech Kucza, Maciej Wasilewski, Andrzej Zawal, Alicja Łagoda, Konrad Tuszewski, Wojciech Bąbała, Leszek Gracz i Izabela Głowacka.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!