Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: Likwidują gimnazja. To już pewne

Jakub Czekała
JC
Region: Likwidują gimnazja. To już pewne. Na początku ubiegłego tygodnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą reformy oświaty. Zapowiadane przez rząd PiS-u przekształcenia w systemie szkolnictwa od września wejdą w życie.

Region: Likwidują gimnazja. To już pewne

Największy ciężar związany z dostosowaniem sieci szkól, planów zajęć oraz organizacji pracy nauczycieli poniosą lokalne samorządy. Sprawdziliśmy jak do reformy przygotowują się poszczególne gminy.

Powiat grodziski
W gminie Grodzisk mamy dwa Gimnazja. Samodzielna placówką jest to miejskie. Jak poinformował nas burmistrz, szkoła ta zostanie przekształcona w podstawówkę: - . W ciągu następnych lat to gimnazjum będzie stopniowo wygaszane i dostosowywane do potrzeb szkoły podstawowej. Projekt nowej sieci szkół będziemy mogli przedstawić jednakże dopiero po zatwierdzeniu uchwałą przez Radę Miejską. Czas na opracowanie i uchwalenie nowej sieci szkół, samorząd gminny ma do 31 marca - wyjaśnia Henryk Szymański.

Wstępne przygotowania do reorganizacji sieci placówek oświatowych poczyniły także władze gminy Wielichowo: - Mamy już za sobą posiedzenia rady. Mimo iż na chwilę obecną nie zostały podjęte jeszcze żadne konkretne decyzje to prawdopodobnie w nadchodzącym roku szkolnym będziemy mieli trzy szkoły podstawowe w naszej gminie: w Wielichowie, Wilkowie Polskim oraz Łubnicy. Wiąże się to z możliwością dostosowania obiektów, w których działają te placówki do systemu ośmioklasowego. O tym jednak jak będzie wyglądała nowa sieć szkół ostatecznie zdecydujemy w najbliższych tygodniach po dokładnym zapoznaniu z wszelkimi, nowymi wytycznymi- mówi burmistrz Honorata Kozłowska.

W gminie Rakoniewice nie ma samodzielnie działającego gimnazjum, są za to zespoły szkół, a to jak mówi Gerard Tomiak ułatwi nieco sprawę organizacji pracy placówek według nowych zasad: - Najpewniej uda nam się po prostu przekształcić zespoły przedszkolno-szkolno-gimnazjalne na grupy przedszkolno-szkolne i szkolne. Pozostaje jeszcze jednak kwestia dostosowania placówek do liczby dzieci. Obecnie jesteśmy na etapie sporządzania niezbędnych wyliczeń, kalkulacji oraz symulacji- wyjaśnia i dodaje: - Nie wiemy jak będzie wyglądała sprawa nauczycieli. Do tej pory kiedy ktoś z personelu odchodził na emeryturę starliśmy się w miarę możliwości nie zatrudniać nowych osób tylko rozdzielić obowiązki pomiędzy pracujących nauczycieli. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, kiedy bylibyśmy zmuszeni do masowego zwalniania personelu. Liczymy więc, że te działania pozwolą nam przy organizacji nowego systemu pracy szkół i będziemy mogli uniknąć ewentualnych zwolnień- stwierdza G. Tomiak.

Gmina Granowo jest z kolei organem prowadzącym jednej szkoły: - Dlatego też nie przewidujemy większych problemów związanych z koniecznością dostosowania bazy lokalowej. Ryzyko zwolnień nauczycieli zawsze istnieje. Natomiast istnienie zespołu stwarza szanse na możliwie płynne rozwiązanie tego problemu. Zespół daje bowiem pewną mobilność w zakresie przesunięć etatów, co nie wyklucza zagrożenia związanego z nadmiarem kadry nauczycielskiej. Jednakże do tej pory nie przeprowadzono żadnej analizy pod tym kątem-wyjaśnia wójt Zbigniew Kaczmarek.

Podobnie sytuacja wygląda w gminie Kamieniec: - Prowadzone były symulacje i wstępne rozmowy mające na celu wypracowanie koncepcji funkcjonowania szkół na terenie gminy po wejściu reformy oświatowej w życie. Docelowo w gminie Kamieniec będą funkcjonować trzy szkoły podstawowe. Natomiast istniejące obecnie dwa gimnazja zostaną włączone w strukturę szkół podstawowych w Kamieńcu i Konojadzie- wyjaśnia Adam Thiel z Urzędu Gminy. Jak dodał nasz rozmówca, istnieje ryzyko zwolnień wśród nauczycieli zwłaszcza po 1 września 2019 roku: - Wtedy to ostatecznie znikną oddziały klas gimnazjalnych. Ilość stanowisk pracy w administracji i obsłudze również może ulec zmianie- podsumował.

Powiat nowotomyski
W dwóch wiejskich gminach czyli Kuślinie i Miedzichowie, gdzie funkcjonują obecnie po dwa gimnazja nie będzie problemów z bazą lokalową, jak i z etatami nauczycieli. - Nasze gimnazja to zespoły szkół zarówno w Bolewicach, jak i w Miedzichowie, dlatego po wygaszeniu gimnazjów, pomieszczenia przejdą pod podstawówki. Nie powinniśmy mieć również problemów z zapewnieniem pracy nauczycielom - powiedział nam Stanisław Piechota.
W gminie Kuślin gimnazja dzielą budynki z podstawówkami w Michorzewie i w Wąsowie.
- Musimy podjąć uchwałę, tworząc Zespoły Szkół z oddziałami gimnazjalnymi. Pomieszczenia po wygaszanych szkołach przejmą podstawówki. Problemów nie powinniśmy mieć również z nauczycielami, obecnie prowadzimy rozmowy z dyrektorami obu szkół - powiedział nam wójt Jerzy Dziamski.

- Mamy najbardziej skomplikowaną sytuację ze wszystkich gmin - nie ukrywa z kolei Piotr Długosz, burmistrz Lwówka. - Posiadamy jedno gimnazjum i sześć szkół podstawowych. Jeszcze nie mamy w stu procentach ustalonych działań. Na razie gimnazjum będziemy wygaszać, a pozostałe szkoły pozostawimy bez zmian. Docelowo jednak do budynku gimnazjum przeniesiona zostanie Szkoła Podstawowa w Lwówku. A co z obecnym budynkiem SP? - Mamy pewne plany, jednak na razie nie chciałbym ich zdradzać - zaznaczył. Burmistrz dodał również, że gmina będzie starać się zapewnić pracę wszystkim nauczycielom, czy to się jednak uda, na razie nie wiadomo.

W trakcie przemian jest gmina Zbąszyń. W związku z tym, że zarówno gimnazja w Zbąszyniu, jak i w Chrośnicy są zespołami ze szkołami podstawowymi, problemów nie będzie: - Kwestię zatrudnienia postaramy się rozwiązać jak najbardziej łagodnie. Jest z tym pewne zamieszanie, jednak poradzimy sobie z tym - powiedział nam burmistrz Tomasz Kurasiński.

Gimnazjum w Opalenicy przy ulicy Farnej będzie wygaszane, zaś w budynku po nim utworzona zostanie druga Szkoła Podstawowa. Rejonizacja dla obu podstawówek (przy ul. Farnej i ul. Poznańskiej) jest obecnie ustalana, jednak wstępny plan podziału już jest i ma przypominać ten, sprzed kilkunastu lat. Oddziały gimnazjalne w Zespole Szkół zostaną zlikwidowany. Jak powiedział nam burmistrz Tomasz Szulc, gmina będzie chciała zapewnić pracę wszystkim nauczycielom, zapobiegając tym samym zwolnieniom, na razie jednak trwają spotkania z zainteresowanymi grupami.

W Nowym Tomyślu w miejsce miejskiego gimnazjum powołana zostanie trzecia szkoła podstawowa, która do 2019 roku będzie dysponowała oddziałami gimnazjalnymi. Jak powiedział nam zastępca burmistrza Paweł Mordal, trzecia podstawówka będzie stopniowa zapełniana uczniami. - Nasz plan zakłada, by od 1 września tego roku naukę tam rozpoczęły klasy I, IV i VII, w 2018 roku mają dojść klasy II, V i VIII, a od 2019 roku klas ma być komplet. Wszystko przez to, że zanim gimnazja nie znikną całkowicie, to brakowałoby nam pomieszczeń - dodał.
Gimnazja w Bukowcu i Borui Kościelnej tworzą zespoły szkół, dlatego będą po prostu wygaszane, a do pomieszczeń wróci podstawówka. - Nauczyciele? Będziemy się starali by jak największej grupie nauczycieli zapewnić pracę. Zapewne będą to „gołe” etaty, bez nadgodzin. Nie możemy jednak wykluczyć, że nie uda nam się znaleźć zatrudnienia dla wszystkich. Prowadzimy analizy - mówi P. Mordal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto