Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ROCZNICA - Oddaliśmy hołd bohaterom drugiej wojny światowej

Tomasz Cylka, Współpraca: PEJ, BON, AND
Obchody rocznicowe przed pomnikiem Armii Poznań były szczególnym wydarzeniem dla uczestników tamtych wydarzeń
Obchody rocznicowe przed pomnikiem Armii Poznań były szczególnym wydarzeniem dla uczestników tamtych wydarzeń Waldemar Wylegalski
O polskich bohaterach drugiej wojny światowej pamiętała wczoraj cała Wielkopolska. Niemal w każdym mieście naszego regionu odbyły się patriotyczne uroczystości.

Główne obchody zaplanowano w stolicy Wielkopolski. Szkoda tylko, że mieszkańcy regionu nie wywiesili tego dnia flag. Na niektórych osiedlach wczoraj je nawet... zdejmowano, bo w urzędowym piśmie, które trafiło do spółdzielni i administratorów, 1 września nie jest świętem państwowym.

Mszę świętą w intencji ofiar drugiej wojny światowej odprawiono u Ojców Karmelitów na poznańskim Wzgórzu świętego Wojciecha. W kościele spotkały się władze wojewódzkie i miejskie, kombatanci, harcerze, młodzież szkolna oraz nieliczni mieszkańcy Poznania. Eucharystii przewodniczył metropolita poznański.

– Nasi wrześniowi agresorzy należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej w dwudziestym stuleciu. Walcząc z nimi, nie uniknęliśmy zainfekowania się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. W tym sensie dla nas wojna się jeszcze nie skończyła – mówił zdecydowanym tonem arcybiskup Stanisław Gądecki.

W homilii wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski często nawiązywał do współczesności.
– Polska nie może czuć się do końca bezpieczna. Wiele różnych czynników destabilizujących może okazać się w przyszłości zagrożeniem dla naszego kraju – przestrzegał hierarcha.

Po mszy świętej wszyscy przeszli przed pomnik Armii Poznań, gdzie odbył się apel poległych. Zaproszenie wojewody Piotra Florka przyjął między innymi konsul Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, który także uczcił pamięć poległych żołnierzy. Pod pomnikiem złożono kwiaty, a na pobliskiej Cytadeli zapłonęły znicze. To właśnie na tych cmentarzach spoczywają między innymi wielkopolscy lotnicy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku. Wieczorem w Auli UAM odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją majora Pawła Joksa. Koncert uświetnili młodzi ludzie w mundurach z 1939 roku.

W szczególny sposób pamięć o bohaterach drugiej wojny światowej uczcili mieszkańcy północnej Wielkopolski. Kapral Piotr Konieczka był pierwszą w regionie ofiarą wojny. Zginął śmiercią bohatera. Nie posłuchał rozkazu odwrotu i do ostatniej kuli w karabinie bronił posterunku, na którym pełnił wartę.

W 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej w Jeziorkach odsłonięto pamiątkowy obelisk. O uczczenie pamięci bohatera zabiegał od wielu lat proboszcz parafii w Śmiłowie ksiądz Jerzy Ptach. Obelisk odsłoniła rodzina kaprala: syn Zygfryd, wnuczka i prawnuczka.

– To miejsce powinno stać się przestrogą, żeby już nigdy więcej nie było wojny – mówił Brunon Wolski, wójt gminy Kaczory, na terenie której znajduje się obelisk.

O polskich żołnierzach pamiętali również mieszkańcy Leszna, którzy spotkali się przed wyremontowanym pomnikiem żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Później uroczystości z udziałem kombatantów z południowej Wielkopolski przeniosły się do miejskiego ratusza.

– Jesteśmy tu po to, by cieszyć się obecnością ludzi, którzy walczyli za wolną Polskę – mówił Tomasz Malepszy, prezydent Leszna, dziękując bohaterom za walkę i odwagę. – To dzięki wam możemy teraz żyć w wolnym kraju. Obiecujemy, że dar, który złożyliście dla ojczyzny w czasach wojennej zawieruchy, będzie nadal dobrze wykorzystywany.

Wielkopolanie przypomnieli o rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej także na Wyspach Brytyjskich. Podczas Dnia Wojska Polskiego w Ambasadzie RP przy 47 Portland Place w Londynie otwarto wczoraj wystawę „The Enigma – a step to free Europe”. Ekspozycja poświęcona jest niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma oraz osobie Maksymiliana Ciężkiego, głównego organizatora zespołu polskich matematyków, którzy w 1932 roku jako pierwsi złamali kod Enigmy. Prezentacja została zorganizowana i sfinansowana przez nasz Urząd Marszałkowski. W prezentacji wzięli wczoraj udział akredytowani w Wielkiej Brytanii przedstawiciele placówek dyplomatycznych z całego świata oraz przedstawiciele Polonii. Dotychczas wystawa pokazywana była w Bletchley Park, mieście w pobliżu Londynu, gdzie podczas wojny mieściła się siedziba tajnego brytyjskiego ośrodka kryptologicznego, w którym pracowano nad złamaniem Enigmy.

Niestety, nie wszyscy Wielkopolanie zdali wczoraj egzamin z historii. 70. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej tylko dla nielicznych mieszkańców województwa stała się okazją do wywieszenia flagi, o co apelowali wojewoda oraz przedstawiciele samorządów różnych szczebli.

Nie trzeba było wchodzić w głąb osiedli, by zauważyć, że mieszkańcy Poznania o tym zapomnieli. Niektórzy nie mieli takiej możliwości, ponieważ na balkonach nie posiadają własnych uchwytów. Pomylili się jednak ci, którzy sądzili, że w osiedlowych blokach zrobią to za nich zarządzający.
– Chciałbym okazać szacunek ofiarom drugiej wojny światowej – mówi Marian Braczkowski, mieszkaniec poznańskich Winograd. – Problem w tym, że nie mam przy swoim oknie uchwytu, a administrator nie wpadł na pomysł wywieszenia flagi nad wejściem.

Owszem, niektóre spółdzielnie to zrobiły, ale tylko na budynkach administracji. Nie uczyniły tego na wieżowcach i blokach. Ich władze tłumaczyły, że flagi wywieszają tylko w święta państwowe.
– Na początku roku dostajemy od zarządu spółdzielni spis dni, w których dozorcy mają wywiesić flagi – tłumaczy Piotr Kozielski, kierownik administracji osiedla Kosmonautów w Poznaniu. – Pierwszego września w nim nie ma, bo nie jest to święto.

Podobnie wyglądała sytuacja na innych osiedlach. W zarządzeniu Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych również nie umieszczono daty wybuchu drugiej wojny światowej. Na Jeżycach i Grunwaldzie w ogóle nie ma w tej sprawie odgórnego ustalenia. Administracja sama decyduje i przypomina dozorcom, kiedy powinni wywiesić flagi. Natomiast na Piątkowie jest to indywidualna sprawa każdego mieszkańca. A większość z nich nie wpadła na ten pomysł, choć przyznawała, że flaga powinna być wczoraj widoczna. Po naszym telefonie do takiego wniosku doszedł na przykład Grzegorz Kaźmierczak, zastępca prezesa Spółdzielni Winogrady i wydał polecenie wywieszenia flag.
Co ciekawe, dzień wcześniej obchodziliśmy Dzień Solidarności i Wolności, który dla wielu spółdzielni jest świętem państwowym i znajduje się w odpowiednim spisie. Doszło do kuriozalnej sytuacji, że w wielu miejscach 1 września flagi... zdejmowano. Kiepski to dowód na pamięć o historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ROCZNICA - Oddaliśmy hołd bohaterom drugiej wojny światowej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto