Uszkodzona katedra w Gnieźnie, powiat kaliski bez prądu - to tylko niektóre skutki gwałtownej burzy, która przeszła w nocy z piątku na sobotę nad Wielkopolską.

Wichura, która rozpętała się w piątek nad Gnieznem, uszkodziła katedrę. Kiedy w bazylice na Wzgórzu Lecha odbywał się koncert w ramach festiwalu Akademia Gitary, w świątynię uderzył piorun. Burza uszkodziła też miedziane pokrycia nad nawą główną kościoła. W centrum miasta nawałnica połamała drzewa, pozalewała ulice i powywracała stoliki.

W sumie wielkopolscy strażacy interweniowali 2500 razy. Najwięcej pracy mieli w powiatach gnieźnieńskim, gostyńskim i rawickim.

Na drogach przejazdy blokowały połamane gałęzie drzew. Najgorzej było na krajowej jedenastce i na DK 92.

W Poznaniu burza zniszczyła w niektórych miejscach sygnalizację świetlną.

W wyniku burzy w powiecie kaliskim doszło do masowej awarii prądu. Łamiące się drzewa uszkadzały linie energetyczne. Wiele mniejszych miejscowości odciętych jest od prądu. Jak informuje spółka Energa, trwają przerwy w dostawach energii elektrycznej. W całym regionie bez zasilania pozostaje około 78300 odbiorców oraz 2700 stacji transformatorowych.

SKUTKI BURZY W WIELKOPOLSCE - INFORMACJE Z POSZCZEGÓLNYCH MIAST


Gm. Książ Wlkp.: sprzątanie po burzy - Brzóstownia, Mchy, Chałub, Kołacin i Chwałkowo [ZDJĘCIA]

Potężna wichura uszkodziła dach gnieźnieńskiej Katedry [SZCZEGÓŁY, ZDJĘCIA]

277 strażaków interweniowało w powiecie krotoszyńskim [ZDJĘCIA]

Problemy z zalaniami w powiecie gostyńskim [ZDJĘCIA]

Nawałnica w powiecie kaliskim [ZDJĘCIA]

Burza w centrum Gniezna [ZDJĘCIA]

Piorun uderzył w dom w Kobylinie [ZDJĘCIA]


Łowcy burz i ich fotografieŹródło: gloswielkopolski.pl

Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ola (gość)

-mamy po 69lat ale nigdy nigdy nigdy nie mielismy i nie widzielismy tyle strat tego tornado brak słów aby ten dzień nazwac