W grudniu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy umożliwiające przekształcanie mieszkań lokatorskich na własnościowe za symboliczną złotówkę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W grudniu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy umożliwiające przekształcanie mieszkań lokatorskich na własnościowe za symboliczną złotówkę. Spółdzielnie po woli zaczynają skarżyć skarb państwa o odszkodowania. Nie wyklucza tego również Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Przepisy, które umożliwiły milionom lokatorom spółdzielni nabyć tanio mieszkania weszły w życie 31 lipca 2007 roku.– Tylko podczas dwóch dni wpłynęło do nas około 1000 wniosków – mówi Lucjan Szutkowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Pile, największej w mieście. – W sumie na tych zasadach przekształciliśmy na własność 2300 mieszkań – dodaje.
Lokatorzy pokrywali jedynie koszty administracyjne.
–Do nas z tego tytułu nic nie wpłynęło – zapewnia prezes.

Przed 31 lipca 2007 roku w spółdzielni na własność przekształcano rocznie około 150 mieszkań. Średnia kwota, jaką wpłacali lokatorzy za wykup mieszkania to 10 tysięcy złotych. Do spółdzielni z tego tytułu wpływało 1,5 mln rocznie, które zasilało fundusz remontowy.
W ciągu minionych dziesięciu lat tylko z tytułu przekształcenia mieszkań na własność na tradycyjnych warunkach spółdzielnia uzyskała 10 mln złotych.. Sprzedaż 2300 mieszkań za złotówkę uszczupliła budżet spółdzielni o 23 mln zł.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!