Rażące naruszenie prawa i przekroczenie uprawnień – takie zarzuty miał w poniedziałek usłyszeć były burmistrz Szamotuł Jacek G. jego zastępca Jaromir Z. i były gminny urbanista Tomasz S. Wszyscy mieli zasiąść na ławie oskarżonych w szamotulskiej „aferze gruntowej”. Mieli, ale nie zasiedli. Jaromir Z. i Tomasz S. w sądzie się nie pojawili. Pojawił się natomiast Jacek G., ale jego obrońca złożył wniosek z prośbą o przełożenie rozprawy, gdyż on nie zdążył się zapoznać z aktami.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

– Sąd postanowił wniosek przyjąć – oświadczył sędzia Paweł Legawiec i jako termin rozpoczęcia procesu wyznaczył dzień 7 grudnia.
Przypomnijmy, że sprawa ciągnie się od kilkunastu miesięcy. Zaczęło się od wniosku jednego z mieszkańców gminy Szamotuły, który postanowił przekształcić ziemię rolną na taką, na której będzie można budować domki jednorodzinne. Chodziło o teren wielkości ok. 6 ha we wsi Przecław i Lulinek. Urząd wniosek zaakceptował. Właściciel ziemi podzielił więc całość na 99 małych działek i na każdą z nich dostał od UMiG warunki zabudowy. Sprawą zajęła się wówczas prokuratura. Jej zdaniem doszło do „rażącego naruszenia prawa”. – Zgodę na przekształcenie ziemi rolnej III klasy, której powierzchnia przekracza 0,5 ha musi wydać minister rolnictwa – tłumaczył prokurator Paweł Gryziecki. – Urząd nie zapytał go o zdanie. Ponadto szamotulscy urzędnicy przyłożyli rękę do próby ominięcia prawa i pozwolili na podział gruntu na kilkadziesiąt małych działek – dodał.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Grozi im do 3 lat więzienia.
To nie koniec problemów, bowiem część z tych działek została już sprzedana. Na kilku z nich stoją już domy lub też trwają budowy. Jeśli okazałoby się, że sąd uzna, iż przy przekształcaniu ziemi doszło do złamania prawa, właścicieli nieruchomości czekają poważne kłopoty. Mówi się nawet o konieczności rozbiórki powstających budynków.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!