Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"SZKOŁA BEZ PRZEMOCY" - Z Majewskim przeciwko przemocy

Katarzyna Sklepik
Tomasz Majewski, organizatorzy programu i uczniowie
Tomasz Majewski, organizatorzy programu i uczniowie fot. SBP
Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, został ambasadorem IV edycji ogólnopolskiego programu społecznego „Szkoła bez przemocy” i będzie wspierał działania zapobiegające przemocy w polskich szkołach.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej organizatorzy programu: grupy wydawnicze Polskapresse wydawca „Polski Głosu Wielkopolskiego”, Media Regionalne i Fundacja Orange oraz partner programu Wydawnictwo Pedagogiczne Operon przedstawili nowego ambasadora programu – właśnie Tomasza Majewskiego.
Sam mistrz nie ukrywa, że zaangażowanie w program to dla niego duże wyzwanie.

– Przede wszystkim to odpowiedzialność, staję przecież przed milionami dzieciaków jako symbol i wzór do naśladowania. To jednak, że mogę w takiej roli występować, to dla mnie duży zaszczyt. – mówi Tomasz Majewski. – Chcę im powiedzieć, że zamiast marnotrawić energię na bezsensowne bójki, wandalizm, warto ją „zainwestować” w doskonalenie siebie i swoich umiejętności. Każdy z nas je ma, tylko trzeba je odkryć i nad nimi sumiennie pracować.
Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze wyniki ogólnopolskiego sondażu wśród rodziców. Najważniejsze wnioski przedstawił autor badań prof. Janusz Czapiński, psycholog, członek rady programu.

– Zbadaliśmy opinie rodziców na temat szkoły, aktywności ich dzieci i kontaktów z nauczycielami. Odpowiedzi dorosłych porównaliśmy z deklaracjami dzieci i nauczycieli zawartymi w „Diagnozie szkolnej 2009” – wyjaśnia prof. Czapiński. – Rodzice są nadmiernymi optymistami – idealizują swoje dzieci oraz szkołę, natomiast nie dostrzegają istotnych problemów lub je bagatelizują. Dorośli nie dostrzegają w szkołach problemów związanych z przemocą, narkotykami i używkami. Natomiast prawie co trzecie dziecko przyznało, że jest to w jego szkole problem. Opinię, że szkoła jest bezradna wobec tego problemu, wyraża co trzeci uczeń i co dziesiąty rodzic lub nauczyciel.

Równie widoczna jest tendencja do idealizowania własnych pociech. Dorośli częściej przypisują im aktywność sportową, udział w kółkach zainteresowań, działania w charakterze wolontariuszy. Tymczasem wyniki badań potwierdzają wnioski płynące z „Diagnozy szkolnej 2009” – zaangażowanie społeczne uczniów radykalnie spada wraz z wiekiem – stwierdza prof. Czapiński.

Koncepcja czwartej edycji „Szkoły bez przemocy” jest odpowiedzią na tę niepokojącą diagnozę. Jej motywem przewodnim jest wolontariat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY" - Z Majewskim przeciwko przemocy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto