15 lipca 2009 nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się powieść pióra György Spiró p.t. „Mesjasze”. György Spiró to węgierski pisarz i dramaturg, który został laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
15 lipca 2009 nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się powieść pióra György Spiró p.t. „Mesjasze”. György Spiró to węgierski pisarz i dramaturg, który został laureatem Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, przyznawanej przez ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej. György Spiró (ur. w 1946 roku w Budapeszcie) jest uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy współczesnych na Węgrzech. Jest dramatopisarzem, krytykiem teatralnym, tłumaczem literatury pięknej, wykładowcą Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. Jest zafascynowany kulturą Europy Środkowo-Wschodniej, a Polska od lat 70. pozostaje w kręgu jego zainteresowań naukowych – Spiró jest autorem monografii poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Fabułą powieści jest historia Towiańskiego i Mickiewicza. Spiró zdemitologizował polskie legendy i odbrązowił część naszej historii, przywracając ją życiu. Paryż, lata czterdzieste XIX wieku. Polacy, którzy opuścili ojczyznę po klęsce powstania listopadowego, z trudem radzą sobie na emigracji. Nie znają dobrze języka, nie cieszą się sympatią władz francuskich, ledwo wiążą koniec z końcem. Aż nagle pojawia się przybysz z Wilna, samozwańczy Mesjasz, który obiecuje lepszy, zbawiony świat. Ze specjalną misją do Rzymu i Jerozolimy posyła swego rodaka Gerszona Rama, który ma zjednać dla Sprawy Bożej papieża i rabinów. Spiró pieczołowicie odtwarza w Mesjaszach środowisko Wielkiej Emigracji i koła towiańczyków, zręcznie wplatając w powieściową narrację autentyczne listy i wspomnienia. Jednocześnie z wizjonerską fantazją kreśli portrety Towiańskiego, Mickiewicza i Słowackiego, próbując dociec, jak to się stało, że wielcy poeci ulegli wpływowi wątpliwego proroka.
(W.A.B.)

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!