Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudny wybór gimnazjalisty

MAL, JUSZ
Gimnazjalisto co dalej? Którą szkołę wybierzesz? Szkoły z powiatu grodziskiego i nowotomyskiego przygotowały już swoją ofertę

W liceach i technikach powiatu grodziskiego na gimnazjalistów czekają 402 miejsca. Dodatkowo w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku otwartych zostanie osiem klas wielozawodowych i trzy klasy specjalne.
Oferta szkół w powiecie grodziskim
W ZSP w Kotowie uczniowie mogą kształcić się w kierunkach technik rolnik, żywienia i gospodarstwa domowego (specjalność hotelarstwo i ruch turystyczny), agrobiznes, hotelarstwo, architektura krajobrazu, a w szkole zawodowej w zawodzie rolnik.

Więcej o ofercie na www.zspkotowo.edupage.org.
W ZSP im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp. można uczyć w kierunkach technik: informatyk, ekonomista, budownictwa, organizacji usług gastronomicznych, logistyk, mechanik, technologii odzieży, górnictwa otworowego, wiertnik. Ostatnie dwa kierunki, czyli technik górnictwa otworowego i technik wiertnik ruszyły dwa lata temu i cieszą się coraz większą popularnością wśród młodzieży.
– W tym roku, ze względu na niż demograficzny, szkoły dysponują większą liczbą miejsc niż do tej pory – mówi dyrektor Anna Matysiak.
Drogę do szkoły na wybrany przez siebie kierunek łatwiejszą ma 26 osób, które niedawno otrzymały paszport gimnazjalisty, uprawniający ich do przyjęcia na wybrany przez siebie kierunek bez dodatkowej rekrutacji. więcej o ofercie tej placówki na www.zsp-grodzisk.net.
Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Grodzisku proponuje gimnazjalistom naukę w klasach: akademickiej, gdzie przedmiotami rozszerzonymi są język polski i historia, turystycznej (geografia i język angielski lub niemiecki), politechnicznej (fizyka i astronomia oraz matematyka), medycznej (biologia i chemia), pożarniczej (chemia, fizyka i astronomia oraz matematyka), ekonomicznej (geografia i matematyka). Dwa ostatnie profile klasowe są nowością w tym roku szkolnym. Jak na razie jest to tylko propozycja, klasy zostaną utworzone tylko wtedy gdy uzbiera się odpowiednia liczba chętnych.
– Nawiązaliśmy współpracę z Państwową Strażą Pożarną, na okres trzech lat. Uczniowie będą mieli zajęcia z wykładowcami z PSP – mówi Jadwiga Łacheta, wicedyrektor. Młodzież po ukończeniu takiego profilu będzie miała ułatwione dostanie się do Ochotniczej Straży Pożarnej oraz na studia. Tego typu klas w liceach ogólnokształcących jest niewiele. Klasa ekonomiczna jest również nowością. Potrzeba powołania takiej klasy zrodziła się dzięki sondażom, ankietom i głosom absolwentów, którzy chcieli udać się na Uniwersytet Ekonomiczny
– Możemy przyjąć około 180 uczniów w nowym roku. Naszą ofertę staramy się rozszerzać i aktualizować w ten sposób, aby ułatwić młodzieży kształcenie w odpowiednim kierunku. Pomagają nam absolwenci, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami – dodaje.
Więcej o ofercie na www.logw.pl.
Oferta szkół w powiecie nowotomyskim
Na terenie powiatu nowotomyskiego działa sześć szkół ponadgimnazjalnych: Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu, Zespół Szkół numer 1 w Zbąszyniu, Zespół Szkół numer 2 oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance. W tym roku dla nowych uczniów we wszystkich szkołach przygotowanych jest 28 oddziałów.
– Jesteśmy przygotowani na przyjęcie 750-800 miejsc uczniów – wyjaśnił Marek Nyćkowiak, kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.
ZSZiL w Nowym Tomyślu w liceum oferuje naukę w klasach o profilu usługowo – gospodarczym i socjalnym. W technikum można zdobyć zawód technika mechatronika i logistyka. Szkoła rozpoczęła również nabór na nowo uruchomione kierunki: technik organizacji i reklamy, technik budownictwa.
Zasadnicza szkoła zawodowa w ZSZiL oferuje naukę w zawodach: fryzjer, kucharz małej gastronomii, mechanik pojazdów samochodowych, monter mechatronik, operator maszyn i urządzeń przetwórstwa tworzyw sztucznych, sprzedawca, stolarz, ślusarz. Więcej na www.zszil.eu.
W nowotomyskim Zespole numer 2 można podjąć naukę w liceum w klasach: medyczna i dziennikarska. Technikum jest otwarte na przyjęcie uczniów chcących uczyć się w zawodach: informatyk, ekonomista, handlowiec, mechanik. Natomiast w zasadniczej szkole zawodowej w tej placówce można zdobyć zawód ślusarza. Więcej na www.zs2nt.pl.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu ma w swojej ofercie licea o profilach: informatycznym, akademickim, z rozszerzonym językiem angielskim i polskim, z rozszerzoną biologią, chemią i geografią. LO dla dorosłych będzie rekrutować na specjalizację związaną z rozszerzoną nauką biologii, chemii, fizyki i astronomii. Szkoła Policealna ma w swojej ofercie naukę w zawodach: technik ekonomista, informatyk, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, logistyk, organizacji usług gastronomicznych, administracji. Więcej na www.zsont.pl.
Zbąszyński Zespół Szkół numer 1 przeprowadzi nabór do liceum o profilach: humanistyczny, matematyczny, przyrodniczy i bezpieczeństwa publicznego. Natomiast ZS numer 1 w Zbąszyniu kształci techników w zawodzie technologii odzieży, drewna, ekonomii. Zasadnicza Szkoła Zawodowa oferuje edukację w oddziałach wielozawodowych i zawodach koszykarza – plecionkarza. Więcej na: www.lozbaszyn.edupage.org.
Szkoła w Trzciance zachęca do wyboru nauki w technikum o profilach: ekonomiczny, informatyczny, rolniczy, hodowli koni, architektury krajobrazu oraz żywienia i gospodarstwa domowego. Od tego roku szkolnego w Trzciance zostanie uruchomiona również Zasadnicza Szkoła Zawodowa z oddziałem wielozawodowym.
Więcej na www.zsrcku.com.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto