Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Kotowa promujący polską wieś

Ania Borowiak
Rolnictwo zaczyna wkraczać w zupełnie nowy rozdział swojej historii. Młodzi ludzie promują polską wieś i ukazują jej prawdziwy obraz. Filmy tworzone przed szesnastolatków pochodzących z położonego w gminie Granowo Kąkolewa osiągają kilkutysięczną oglądalność w popularnym serwisie internetowym.

Norbert Gawroński i Patryk Woś to młodzi rolnicy z Kąkolewa, którzy promują polską wieś. Są uczniami pierwszej klasy ZSP w Kotowie. Kultywują tradycję i, idąc w ślady swoich rodziców, planują ukończyć technikum rolnicze. Od prawie trzech lat umieszczają w Internecie filmy, które pokazują realia wiejskiego życia. Ciężka praca w gospodarstwie to dla nich doskonała okazja, aby przybliżyć ludziom obraz polskiego rolnictwa. –Interesujemy się tym, w czym zostaliśmy wychowani. Od dziecka mieliśmy styczność z gospodarstwem, sami planujemy przejąć pałeczkę po rodzicach. To właśnie plany związane z życiem zawodowym spowodowały, że uczęszczamy do szkoły w Kotowie- mówi Patryk.

Dwa i pół roku temu szesnastolatkowie wpadli na pomysł, aby pokazać codzienność polskiego rolnika. Tworzone przez nich filmy spotykają się z dużym zainteresowaniem. Powstają głównie na bazie prac wykonywanych przez ich rodziców. Patryk i Norbert chętnie pomagają i przyuczają się w swoim przyszłym zawodzie, nagrywając jednocześnie sceny do kolejnej produkcji. Jak sami twierdzą, nie boją się krytyki ze strony internautów. –To ogromy plus, że inni ludzie mogą nas oceniać. Dzięki temu uczymy się czegoś od nich, a może i oni uczą się czegoś od nas. Trzeba dostrzegać pozytywne komentarze, bo te negatywne przecież i tak zawsze będą. Nie warto przejmować się opinią innych ludzi, trzeba robić swoje- dodaje Norbert. Nastolatkowie stworzyli już ponad 100 filmów, a ich oglądalność rośnie z miesiąca na miesiąc.

Swoją pasję zaczęli rozwijać w momencie, kiedy zauważyli zainteresowanie ze strony internautów. Dzisiaj kręcą ujęcia w każdej chwili, która ich zdaniem jest warta większej uwagi. –Zawsze, kiedy ktoś robi coś ciekawego, idziemy nagrać jego pracę. Kiedy zbierzemy wystarczającą ilość materiału, siadamy na kilka godzin przy komputerze i montujemy nowy film- usłyszeliśmy. Dzięki rosnącej popularności w Internecie chłopacy trafiają do coraz szerszego grona, które stanowią szczególnie młodzi ludzie. Dużym wsparciem okazuje się szkoła, która organizuje premiery nowych produkcji dla wszystkich uczniów.

Norbert i Patryk tworzą niezwykle zgrany duet. Znani pod nazwą „Polska Moc” reklamują się na dużych imprezach rolniczych. . Dla większej rozpoznawalności stworzyli logowane koszulki, które ułatwiają odnalezienie ich w sieci. Nazwa powstawała bardzo długo, a wiąże się głównie z ogromnymi rolniczymi maszynami. Chłopacy chcieli podkreślić w niej także swoje przywiązanie do polskiej tradycji, jaką bez wątpienia jest rolnictwo. Planują zorganizować konkurs dla internautów, którzy aktywnie śledzą ich poczynania.

Największym problemem naszych bohaterów jest brak profesjonalnego sprzętu. Wszystkie filmy nagrywają przy pomocy telefonu komórkowego i aparatu, które nie pozwalają na uzyskanie zadowalającej ich jakości. –Naszym priorytetem jest zakup kamery, dzięki której będziemy mogli pozwolić sobie na zupełnie inne ujęcia. Sprzęt jest podstawą, która umożliwi nam dalszy rozwój- mówi Norbert.

Ich najsłynniejszy film pokazuje kampanię buraczaną, która odbywała się w niezwykle ciężkich warunkach. Maszyny zapadały się na grząskim gruncie, pogoda nie sprzyjała. Szesnastolatkowie ukazali prawdziwe problemy, które dotykają polskich rolników. –Oddaliśmy całą rzeczywistość, pokazaliśmy, że na wsi wcale nie jest tak kolorowo, jak się wszystkim wydaje. To naprawdę ciężka praca- dodaje Patryk. Film uzyskał oglądalność sięgającą prawie 40 tysięcy! Nastolatkowie uważają go za swój największy sukces. –To najbardziej poruszający z wszystkich wykonanych przez chłopców filmów. Naprawdę trafili w sedno- mówi mama Norberta.

To widzowie zachęcają chłopaków do kolejnych produkcji. Następne filmy pojawią się wiosną, kiedy prace na polu ruszą pełną parą.

YouTube
Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto