Ponad 4300 osób bez prądu i blisko 1100 uszkodzonych stacji średniego napięcia - taki jest bilans wichury, która w sobotę szalała w Wielkopolsce. Najgorzej jest w powiecie pilskim.

W sobotnie popołudnie i wieczór silny wiatr hulał po Wielkopolsce. Według IMGW, momentami mógł osiągać prędkość nawet do 90 km na godzinę. W całym województwie wichura zrywała linie energetyczne, powalała drzewa i słupy.

Do godz. 20 odnotowano około 1100 uszkodzeń stacji średniego napięcia na 32 liniach energetycznych. W związku z tym bez prądu było ponad 4300 osób w 365 miejscowościach w całym województwie.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie pilskim - mówi Danuta Tabaka, rzecznik Enei Operator. - Tutaj prądu nie mają ponad dwa tysiące odbiorców. Chodzi m.in. o takie miejscowości i dzielnice, jak: Piła-Motylewo, Ujście, Kaczory, Trzcianka. Linie średniego napięcia idą tutaj głównie przez tereny leśne, przez co mamy do czynienia z ich zerwaniem albo leżącymi na nich drzewami.

Prądu nie ma też np. w Gnieźnie, Gwiazdowie, Domachowie, Łopuchowie, Kostrzynie, Lesznie, Ludwinowie, Złotowie czy Okonku. - Cały czas mamy nowe zgłoszenia awarii. Kiedy naprawimy jedną, pojawia się następna – mówi Danuta Tabaka. - Do tego silny wiatr utrudnia pracę.

Słup energetyczny przewrócił się również na ulicy Powstańców Wielkopolskich w Obornikach. Na ulicy Objezierskiej - słup telefoniczny. W Bogdanowie i Lipie pod Obornikami wiatr wywracał drzewa.

Blisko trzy godziny trwało usuwanie awarii przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu, gdzie przez silny wiatr przewróciły się przydrożne lampy, zrywając linię oświetleniową i energetyczną.

Więcej na temat sytuacji w Wielkopolsce: Wielkopolska: Ponad 4 tysiące osób bez prądu przez wichurę

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

elektryk (gość) (Piotr)

panie mądry poczytaj pan umowę i rozporządzenie ministra gospodarki to zobaczysz kiedy należą ci się odszkodowania a później wypisuj takie bzdury

fajka (gość)

matematyka górą nad tekstem: 4300 osób z 365 miejscowości, czyli średnio każda miejscowość liczy 12 osób i do tego 1100 uszkodzeń stacji średniego napięcia, czyli do każdej stacji podpięte jest około 4 osób.

Piotr (gość)

Niewiele osób wie, że za tylko samą przerwę w dostawie prądu należy się od Enei upust za cenę prądu, a jak w wyniku przepięcia uszkodzeniu uległ jeszcze nasz sprzęt elektryczny albo rozmroziła się lodówka, to jeszcze dodatkowo odszkodowanie za szkody jakie ponieśliśmy - trzeba tylko złożyć stosowny wniosek do Enei - w internecie są przygotowane przez prawników wzory takich pism. Trzeba tylko pobrać, wypełnić i wysłać. Płacimy nie takie niskie rachunki za prąd, to domagajmy się swoich praw od drugiej strony umowy.