W październiku 1939 roku, w ciągu trzech dni z rąk niemieckich zginęło w Wielkopolsce prawie 300 osób. Do masowych egzekucji doszło 20, 21 i 23 października w czternastu miastach województwa. Były one częścią hitlerowskiej operacji Tannenberg, której celem była likwidacja polskiej inteligencji.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
To właśnie te wydarzenia stały się pretekstem do zorganizowania akcji społecznej "Zapalmy znicz pamięci" w 70. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Władze województwa apelują, by w niedzielę 18 października w samo południe zapalić symboliczny znicz wszędzie tam, gdzie na początku drugiej wojny światowej zginęli mieszkańcy Wielkopolski. Na liście kaźni, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej, jest ponad 160 miejsc w całym regionie.

Akcji patronuje Radio Merkury i Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!