Mam przed sobą ogromne tomisko – a to tylko pierwszy tom (drugi w przygotowaniu) – 680 stron z wierszami Agnieszki Osieckiej. Sięgam po nie często, bardzo często.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mam przed sobą ogromne tomisko – a to tylko pierwszy tom (drugi w przygotowaniu) – 680 stron z wierszami Agnieszki Osieckiej. Sięgam po nie często, bardzo często. Kiedy zastanawiam się, dlaczego coś się zdarzyło, kiedy mi smutno, kiedy ktoś sprawi mi wyjątkową radość, kiedy szukam inspiracji, wytłumaczenia, zrozumienia… To taka właśnie księga mądrości dla nas, czytelników. Bo sama Agnieszka szukała tej życiowej mądrości i pocieszenia przez całe swoje życie. Czy z powodzeniem?...
Mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że nazwisko Osieckiej zna każdy dorosły człowiek w Polsce. Z jej wierszami będzie zapewne chciał się zaprzyjaźnić bliżej tylko ten wrażliwy… I nie pożałuje. Odkrywamy Agnieszkę po raz kolejny, ale i wielokrotnie po raz pierwszy. Tom zawiera bowiem także utwory dotąd niepublikowane, a odnalezione przy porządkowaniu archiwum poetki. Są perełki – teksty piosenek - tak znane, że uśmiechamy się na samo wspomnienie ich wykonania. Są też teksty znane, ale zadziwiamy się: to też napisała Osiecka? Są wreszcie wiersze bardzo osobiste, zapadające w serce, zmuszające do zastanowienia. O miłości, którą przeżywała, a jeszcze częściej, której szukała. O tęsknocie, o bólu, wreszcie o strachu, o umieraniu. Ale przede wszystkim odnajdujemy ponownie Osiecką – satyryka, bawiąca się zdarzeniem, sytuacją, skojarzeniem. A nade wszystko – słowem! Kunszt słowa, lekkie rymowania, inteligencja i dowcip czarują czytelnika, wzruszają, zmuszają do zapamiętania. Przy czytaniu poezji Agnieszki Osieckiej jest tak, jak w jej wierszu:
„Nie wierzę w to,
że wszystko już było,
pozwólcie mi
na jeszcze parę róż”.
Taki zbiór przyda się każdemu wrażliwemu, myślącemu człowiekowi. Gwarantuję, że będzie zawsze pod ręką…
Agnieszka Osiecka, Nowa miłość. Wiersze prawie wszystkie, t.1, Prószyński i S-ka, cena 56 zł.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!