Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wolsztynie informuje o niebezpieczeństwie zarażenia grypą wywołaną przez wirus A H1N1.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

– Zakażenie nową grypą, podobnie jak grypą sezonową, odbywa się drogą kropelkową (kichanie, kasłanie), czasem przez kontakt bezpośredni z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z układu oddechowego – informuje Lidia Kwinto z PSSE w Wolsztynie. – Wirus A H1N1 może żyć nawet 2 godziny poza organizmem człowieka na różnych przedmiotach i powierzchniach. Obecnie nie ma szczepionki przeciw nowej odmianie grypy, dlatego zaleca się szczepienia przeciw grypie sezonowej, aby zapobiec jednoczesnemu zakażeniu wirusem A H1N1 i wirusem grypy sezonowej. Bardzo ważne są działania zapobiegawcze, czyli takie, które zmniejszają ryzyko zachorowania. Należy przede wszystkim: unikać kontaktu z osobami chorymi, spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, często wietrzyć pomieszczenia, zasłaniać nos i usta jednorazową chusteczką podczas kichania i kasłania, często myć ręce wodą z mydłem.
Objawy nowej grypy A H1N1 są podobne do grypy sezonowej: gorączka, kaszel, ból gardła, katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem, bóle mięśniowe i stawowe, ból głowy, dreszcze, mogą występować wymioty i biegunka. W przypadku ich wystąpienia należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: